Sudjelujemo u projektu Zelena knjižnica
Autor: Marija Blažević, 5. 6. 2018.
Školska knjižnica naše škole uključila se ove školske godine u projekt ZELENA KNJIŽNICA na nacionalnoj razini– radi se o edukaciji javnosti i širenju svijesti o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša kroz projekcije dokumentarnih filmova, stručna predavanja, tribine, radionice i promocije knjiga.
Sudjelujemo u projektu Zelena knjižnica
-širenje svijesti o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša-
Koja je namjena aktivnosti?
Poticati svijest kod učenika i odraslih osoba o očuvanju svoga okoliša, mjesta u kojem žive i općenito planete Zemlje te poticati održivost razvoja društva.
S obzirom da smo se tek uključili u ovaj projekt, za početak smo učenicima predstavili nekoliko kraćih dokumentarnih filmova koji su učenike trebali potaknuti na razmišljanje o očuvanju okoliša odnosno naše planete Zemlje. Prilika za to pružila se 5. lipnja 2018. godine povodom Svjetskog dana zaštite okoliša. Ovaj se dan obilježava 5. lipnja svake godine u više od 140 zemalja u svijetu. Na poticaj Ujedinjenih naroda, vlade i organizacije već 44. godinu za redom pokreću akcije kojima promoviraju važnost zaštite okoliša. Tema ovogodišnje kampanje je „Pobijedimo zagađenje plastikom - ako ne možeš ponovno iskoristiti, ne koristi nikako”.
Tako su i učenici od 6. do 8. razreda, s obzirom na ovogodišnju temu, pogledali tri filmića s temom zagađenja plastike na naš okoliš, a radi se o nepotrebnom korištenju plastičnih vrećica, plastičnih boca i slično.
"Pobijedimo zagađenje plastikom" poziv je na zajedničku akciju u borbi protiv jednog od velikih ekoloških izazova našeg vremena. Tema nas poziva da razmotrimo koje promjene možemo napraviti u svom svakodnevnom životu, kako bi se smanjio štetni utjecaj zagađenja plastikom na prirodu, živi svijet i naše vlastito zdravlje.
Kako bismo zaustavili štetno i sve veće zagađenje plastikom, moramo dobro razmisliti o našem pristupu namjeni, proizvodnji i upotrebi plastičnih proizvoda. Cilj ovogodišnjeg Svjetskog dana zaštite okoliša je potaknuti onu vrstu pametnih i praktičnih rješenja koja vode do održivog ponašanja u budućnosti, kao i poticanje zajedničke globalne akcije, ne samo u svrhu uklanjanja postojećih onečišćenja, nego i u svrhu sprječavanja sve većeg daljnjeg zagađenja okoliša plastičnim otpadom te štetnog utjecaja tog zagađenja na okoliš u kojem živimo i nas same.
Svatko od nas može svojim ponašanjem doprinijeti očuvanju okoliša i prirode – i najmanja stvar koju sami napravimo u zajednici s ostalim ljudima znači mnogo. Kao razumna bića to smo dužni učiniti zbog sebe i svojih bližnjih te naraštaja koji dolaze.
Marija Blažević, knjižničarka
Obrazac-zamolbe-roditelja-za-izostanak-ucenika-s-nastave.doc
Ispisnica iz skole.pdf
odluka.pdf
Ukupno: 292386
Ovaj mjesec: 1608
Ovaj tjedan: 204