Održano Natjecanje u čitanju naglas

Autor: Marija Blažević, 12. 11. 2018.

Natjecanje u čitanju naglas održano je već šestu godinu zaredom u našoj školi, a povod je tradicionalna manifestacija Mjesec hrvatske knjige u kojoj je osnovna bit programa poticanje čitanja i naglasak na važnosti knjige.

Ove se godine održava s glavnom temom „Baš baština“ pod motom „(U)čitaj nasljeđe!“ stoga MHK naglašava i važnost raznolikosti baštine, njezina očuvanja i spoznavanja njezine uloge u našim životima.

Naša se školska knjižnica uključila u obilježavanje MHK s raznim radionicama za niže razrede te s natjecanjem u čitanju naglas za učenike viših razreda.

Ove se godine prijavilo 18 učenika, dvoje je odustalo zbog bolesti te je preostalih 16 natjecatelja podijeljeno u dvije kategorije. Kategorija 5. i 6. razreda te kategorija 7. i 8. razreda.

Učenicima su prethodno podijeljeni dijelovi teksta kako bi mogli uvježbati  čitanje. Čitali su Povjestice Augusta Šenoe (Kameni svatovi i Kugina kuća) čime su osvijestili sve prisutne o hrvatskom jeziku kakvim se nekada govorilo i pisalo, o važnosti njegova očuvanja za buduće generacije.

Natjecati se nije bilo lako, učenici su se pripremili, vježbali su čitanje u svojim domovima i sa svojim učiteljicama Hrvatskoga jezika Kristinom i Andrejom.

Niti ocjenjivati nije bilo lako. Natjecanje su ocjenjivale knjižničarka M. Blažević, predsjednica Povjerenstva, učiteljice HJ K. Krolo i A. Prelog Vujić kao članice Povjerenstva. Bodovali su se jasnoća i razgovjetnost, izražajnost u nastupu te sveukupni dojam.

Po troje učenika u obje kategorije, a prema najviše skupljenih bodova, išlo je u finale pa su čitali tekst koji do tada nisu imali prilike prethodno pročitati i uvježbati.

Učenici kategorije 5./6. razreda čitali su tekstove iz Šaljivih narodnih pripovijedaka, što je inače lektira za 5. razred, a učenici u kategoriji 7./8. razreda čitali su pravi primjer hrvatske baštine - pjesmu Jur ni jedna na svit vila Hanibala Lucića.

Poredak finalista je bio sljedeći:

Kategorija 5./6. razred:

1.F. Zubak, učenica 5. razreda
2.E. Som, učenica 5. razreda
3.L. Jelenčić, učenica 6. razreda

Kategorija 7./8. razred:

1.M. Jelenčić, učenica 8. razreda
2.L. Morović, učenica 7.a razreda
3.A. Krsnik, učenica 7.a razreda

Ovim se putem zahvaljujemo na pomoći našoj pedagoginji Svjetlani što je fotografirala natjecanje, ravnateljici Kristini što nam je zbrajala bodove te učitelju Vjekoslavu koji nam je bio ton majstor.

Posebno se zahvaljujemo gđi Marici, iz nakladničke kuće Profil, koja nam je osigurala simbolične nagrade za prva tri mjesta u obje kategorije.

Zahvaljujemo se svim ostalim učenicima koji su sudjelovali na natjecanju te pozivamo ostale učenike neka se prijave dogodine.

Poručujemo svima kako je najvažnije znati dobro čitati jer je to ispravan put i mogućnost ka kvalitetnom obrazovanju i životnom napretku.

Marija Blažević, knjižničarka