Obilježili smo Svjetski dan pripovijedanja

Autor: Marija Blažević, 23. 3. 2021.

Koliko dobro znaju pripovijedati pokazali su nam učenici 3. razreda.

Na Svjetski dan pripovijedanja ljudi diljem svijeta sudjeluju u pričanju i slušanju priča na raznim jezicima. No ono što je najvažnije je da je za svako dijete pripovijedanje početak književnosti, izgradnja vokabulara, prenošenje i usvajanje moralnih i etičkih vrijednosti. Projiciranjem mentalnih i emocionalnih slika pripovjedač postaje sredstvo kojim se djetetu otvaraju vrata u bezbrojne imaginarne svjetove.

Iz tih smo razloga odlučili okušati se u pripovijedanju. Odabrani su učenici pokušali pripovijedati poglavlje iz knjige koju čitamo naglas u projektu „Čitajmo zajedno: čitajmo naglas – zaboravljene knjige“. Knjižničarka je učenicima prethodno ukazala na što trebaju paziti, kako se izražavati, ton i boja glasa, mimike i ostali detalji važni u pripovjedačkoj tehnici. Učenici su uspješno pripovijedali, no svjesni su kako budu što stariji i pripovijedanje će biti bolje i pravilnije.

Knjižničarka:
Marija Blažević