Već četvrti put sudjelujemo u čitalačkom projektu "Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige"

Autor: Marija Blažević, 1. 10. 2020.

Nacionalni projekt poticanja čitanja Čitajmo zajedno: čitajmo naglas - zaboravljene knjige provodi se već četvrtu školsku godinu zaredom, a ove 2020./2021. školske godine provodit će se u suradnji knjižničarke Marije Blažević i učiteljice Tamare Ivić s ukupno 19 učenika 3. razreda naše škole.

Ovaj nacionalni projekt ima potporu Agencije za odgoj i obrazovanje te Ministarstva znanosti i obrazovanja. Zašto smo odabrali baš njega?

Zato što nam se sviđa sloboda kreiranja tijeka vlastitoga rada. Sami smo osmislili sve dijelove provedbe projekta od rujna 2020. do lipnja 2021. godine.

Imamo zacrtane ciljeve aktivnosti:
- čitati zajedno, čitati naglas i čitati zaboravljenu knjigu – onu knjigu koja se nalazi na polici u školskoj knjižnici, a nije dio obavezne lektire.
- doživjeti školsku knjižnicu kao multimedijalni centar
- razvijanje vještina čitanja s razumijevanjem i povezivanje usvojenih pojmova iz pročitanih naslova
- ukazati javnosti na važnost čuvanja kulturnog blaga i važnost školske knjižnice u tom pogledu

Tako smo 1. listopada 2020. proveli našu prvu aktivnost. Među brojnim raznim naslovima koji se nalaze na policama naše knjižnice, a koji nisu dio lektirnih naslova, učenici su pomno tražili i tražili... i konačno odabrali zanimljivu knjigu Automobilom kroz oblake autora Pere Čimbura.

Knjižničarka je s učenicima razgovarala o važnosti i značenju projekta za njih, a posebno o važnosti čitanja i općenito dobrobiti ovoga projekta.

Knjižničarka:
Marija Blažević