IZVJEŠĆE o provedenom eTwinning projektu I'm a child and this is my right!

Autor: Marija Blažević, 29. 6. 2023.

eTwinning projekt I'm a child and this is my right! provodio se od rujna 2022. do lipnja 2023. godine.

Koordinator projekta na školskoj razini bila je stručna suradnica knjižničarka Marija Blažević koja je, s obzirom da nema vlastiti razred, projekt provodila s učenicima 3. razreda, a prema prethodnom dogovoru s razrednom učiteljicom 3. razreda.

Na samome početku projekta roditelji su potpisali suglasnosti za sudjelovanjem učenika u projektu te fotografiranjem i snimanjem djeteta.

Koordinatorice (autorice) projekta predvidjele su sve aktivnosti i objavile ih na TwinSpaceu projekta, a knjižničarka je kao školski koordinator, u odnosu na te predviđene aktivnosti, izradila plan rada te dodatno osmislila i razradila svaku aktivnost u projektu. Aktivnosti su razrađene s učenicima na prvom susretu i upoznavanju s projektom. Učenici su bili vrlo domišljati i aktivni te su svaku aktivnost maksimalno nadogradili svojim idejama.

Svaka je aktivnost provedena integrirano kroz Sat razrednog odjela, Hrvatski jezik, sat Informatike, Likovne kulture i/ili međupredmetne teme, a poseban je naglasak stavljen na Građanski odgoj i obrazovanje. Tako smo uvijek povezali najmanje dva nastavna predmeta.

Svi su učenici tijekom većine aktivnosti radili u paru ili grupno, izražavajući svoje stavove i kritička mišljenja. Radom u paru ili grupno naglasak je bio na istraživačkom radu tijekom kojega su učenici ušli u srž problema, a zatim su kroz zaključke svoga rada dali vlastito viđenje problemskih situacija te ponudili svoja rješenja.

Osim toga, tijekom trajanja projekta, naglasak je bio na uporabi različitih digitalnih alata. Tijekom svih pet ciklusa učenici su imali priliku unaprijediti svoje digitalne vještine koristeći digitalne alate: Canva, Pixton, PowerPoint, Word, Adobe Express, Coggle. A digitalne alate Padlet i Storyjumper upotrijebili su pri predstavljanju drugim sudionicima projekta na TwinSpaceu.

Tijekom projekta, sudjelovali smo u zajedničkim aktivnostima s drugim partnerima, iz drugih škola i država. U prvoj aktivnosti izradili smo logo projekta te smo sudjelovali u natjecanju za najbolji logo. Proglašeni smo pobjednicima za najbolji logo, kao i još nekoliko sudionika. Na samome kraju projekta sudjelovali smo u aktivnosti gdje smo pisali nekoliko stihova za zajedničku pjesmu u akrostihu (prva slova čine naziv ovog projekta I'm a child and this is my right).

Na kraju projekta evaluaciju su ispunjavali u Googlu obrascu (Forms) te su tako spoznali kako ispuniti evaluaciju putem nekog digitalnog alata. Kao zaključak možemo reći da su učenici pozitivnim ocjenama ocijenili projekt te su izrazili želju za ponovnim sudjelovanjem u istom ili sličnom eTwinning projektu.

Aktivnosti su redovito objavljivane putem mrežnih školskih stranica i putem mrežne stranice knjižnice čime se doprinijelo vanjskoj vidljivosti rezultata učeničkog truda i zalaganja. Također, sve što smo radili redovito smo stavljali na TwinSpace stranicu projekta, kao i fotografije i video uratke proizišle iz naših aktivnosti.

Također, tijek provođenja aktivnosti sumirali smo i prikazali na školskom panou u holu škole.

Knjižničarka:
Marija Blažević