eTwinning - provedena radionica na temu "Droga? Mi ne pregovaramo" (4. ciklus projekta)

Autor: Marija Blažević, 30. 3. 2023.

Učenici su se upoznali s vrstama ovisnosti, izrađivali su digitalne plakate i videouradak podijeljeni u 4 grupe čime je završen 4. ciklus projekta I'm a child and this is my right!

Četvrti ciklus projekta proveli smo tijekom ožujka. Tema je bila Droga? Mi ne pregovaramo (Drugs? We don't negotiate).

Knjižničarka je pripremila prezentaciju kroz koju su se učenici upoznali s vrstama ovisnosti i tipovima droge te razlozima zašto netko postaje ovisnik. Naučili su moguće posljedice uzimanja bilo koje vrste droge. Sami su izložili primjere iz svoje okoline te potvrdili razne bolesti i probleme koje dolaze s ovisnostima.

Ovisnost koja je najčešća kod djece i mladih je ovisnost o hrani, internetu i digitalnim uređajima (igricama i sl.). Ponajviše smo se osvrnuli na drogu, odnosno uzimanje energetskih pića koja se ne preporučuju maloljetnicima.

Nakon uvodnog dijela, učenici su usvojili znanja kako se obraniti od droge, odnosno kako reći ne drogi i ovisnostima.

Većina se učenika prvi put susrela s određenim terminima. Prema njihovoj reakciji, najviše su ostali začuđeni raznim problemima s kojima se bore ovisnici.

Učenici su u drugom dijelu radionice podijeljeni u četiri grupe. Svaka je grupa nakon istraživačkog rada prionula izradi vlastitog rada u nekom od digitalnih alata koje su ranije upoznali, kroz projekt. Sada je bio cilj proširiti uporabu istih digitalnih alata, kako bi usavršili svoje digitalne vještine.

GRUPA 1: Učenici Hana, Jakov, Sara i Dunja samostalno su izrađivali digitalni plakat u PowerPointu, s temom Kako se obraniti i reći ne drogama.

GRUPA 2: Učenice Eva, Magdalena, Marija, Lana i Ema izradile su digitalni plakat s temom Vrste ovisnosti koristeći Canvu.

GRUPA 3: Učenici Jan, Duje, Nikola i Noa izradili su digitalni plakat s temom 8 zdravih poželjnih ovisnosti koristeći Canvu.

GRUPA 4: Učenici Dino Jakov, Roko i Karlo izradili su video u Canvi na temu Kako reći ne ovisnostima.

Pogledajte njihov video: Kako reći ne ovisnostima

Knjižničarka je pomagala učenicima gdje god je to bilo potrebno pri izradi digitalnih sadržaja, no učenici su u većem dijelu samostalno izradili sve tražene elemente. S objavom svih materijala na Twin Spaceu projekta, završili smo s 4. ciklusom.

Knjižničarka:
Marija Blažević