eTwinning - Mi kažemo "NE" zlostavljanju (3. ciklus projekta)

Autor: Marija Blažević, 31. 1. 2023.

Učenici su, podijeljeni u 4 grupe, istraživali elemente zlostavljanja u najpoznatijim bajkama, nakon čega su jedni drugima prezentirali svoje rezultate kroz plakate. Također, u digitalnom alatu Coggle izradili su digitalne plakate koje možete vidjeti ovdje.

Treći ciklus projekta proveli smo tijekom siječnja 2023. tijekom nekoliko radionica u školskoj knjižnici. Tema 3. ciklusa projekta bila je zadana, a glasila je We say no to bullying! ili Mi kažemo NE zlostavljanju! Knjižničarka je osmislila aktivnosti kroz koje su učenici mogli uočiti različite vrste zlostavljanja kroz poznate bajke.

U prvom dijelu aktivnosti, odabrane su 4 bajke bliske učenicima 3. razreda: Ružno pače, Pepeljuga, Djevojčica sa šibicama i Crvenkapica. Svakoj je grupi, od ukupno 4, podijeljena po jedna bajka. Svaka je grupa imala zadatak istražiti elemente bilo koje vrste zlostavljanja u bajci.

Nakon istraživačkog dijela, učenici su zajednički izradili plakat, a zatim prezentirali svoj rad. Prikazani elementi bili su: elementi zlostavljanja u bajci, ljudska/dječja prava koja se krše u bajci (čime smo povezali usvojena prava iz prethodna dva ciklusa projekta) te poruku koju su učenici spoznali. Plakati učenika postavljeni su na pano u hol škole.

Kroz iduća 2 nastavna sata, knjižničarka je učenike upoznala s digitalnim alatom Coggle u kojem su učenici zajedno izradili digitalni plakat zadane teme. Uz pomoć knjižničarke, učenici su za sve elemente dali i prijevod na engleski jezik, kako bi partneri u projektu mogli razumjeti što smo napisali. Ovdje su digitalni plakati učenika izrađeni u alatu Coggle.

Sve što smo radili stavili smo na Twin Space projekta. Učenici su u svim predviđenim aktivnostima uspješno sudjelovali. Podijeljeni u grupe, pokazali su svoju samostalnost i vještine rada u timu, međusobno se dogovarali tko će što raditi te kako će izgledati njihov plakat. U pozitivnoj i ugodnoj atmosferi družili su se u školskoj knjižnici. Učenici su, također, razvijali svoje istraživačke vještine, poboljšali digitalnu pismenost, nadogradili znanje iz prethodna dva ciklusa te proširivali rječnik uz ponavljanje znanja iz engleskog jezika.

Knjižničarka:
Marija Blažević