eTwinning - Istraživački rad o dječjim pravima

Autor: Marija Blažević, 20. 10. 2022.

U nastavku eTwinning projekta, okupili smo se ovaj mjesec dva puta u školskoj knjižnici kako bismo istražili sve o dječjim pravima, kako na internetu tako i u dostupnoj referentnoj građi te kako bismo izradili zanimljive video uratke.

Na početku sata dogovorena su pravila svake grupe. Svaki je učenik imao svoj zadatak odnosno podijeljene su im uloge istraživača, pisca, prezentatora i snimatelja/montažera. Učenici su se sami javili za uloge te smo ih tako podijelili u dvije grupe. Podsjetili smo se i na to kako moramo paziti na ponašanje i međusobno uvažavanje, prihvaćanje tuđeg mišljenja.

Prva grupa učenika istraživala je sve o dječjim pravima putem interneta, a druga grupa učenika istraživala je sve o dječjim pravima u slikovnicama, knjigama, priručnicima dostupnima u knjižnici. Bila je to prava potraga za informacijama.

Knjižničarka je pratila rad učenika, pomagala učenicima pri vrednovanju točnosti pronađenih informacija i usmjeravala ih na pravi put. Učenici su se dogovarali i ravnopravno sudjelovali u donošenju zajedničkih odluka kako će izgledati predstavljanje pronađenih informacija o dječjim pravima. Iako je riječ o osmogodišnjacima i devetogodišnjacima, izvrsno su se snašli te uspješno riješili svoje istraživanje. Cijeli tijek istraživanja učenici snimatelji/montažeri sve su kratko posnimili.

Naredni tjedan, tijekom četiri školska sata (13.10. i 18.10.2022.), 4 učenika izradila su dvije video prezentacije. Pri tome su se upoznali s novim digitalnim alatom Adobe Expressom u kojemu su izradili video. Samostalno su odabirali font, boje, glazbu i ostale dijelove videa prema vlastitim željama, prijevod na engleski jezik pripremila je knjižničarka, a učenici su dodali u video.

Sve materijale objavili smo na TwinSpaceu projekta.

Video uratke možete pogledati klikom na sljedeće poveznice:

Istraživački rad - knjige

Istraživački rad - internet