Započeli smo s provođenjem eTwinning projekta

Autor: Marija Blažević, 20. 9. 2022.

U školskoj knjižnici okupili smo se 13. rujna 2022. kako bismo se upoznali s eTwinning projektom u kojem učenici 3. razreda sudjeluju ove školske godine. Za početak smo izrađivali logo projekta.

Knjižničarka je učenike u uvodnom susretu upoznala s ciljevima projekta, s aktivnostima koje planiramo provesti u 5 ciklusa te koje će biti njihove obaveze. Učenike je najviše oduševila činjenica da u projektu sudjeluju njihovi vršnjaci iz drugih europskih zemalja, poput Grčke, Poljske, Albanije, Bugarske, Litve i Turske te da će moći komunicirati s njima na engleskom jeziku.

Knjižničarka je s učenicima razgovarala o dječjim pravima. Učenici su bili vrlo aktivni, znali su nabrojati brojna dječja prava koja ostvaruju svakoga dana. Davali su primjere iz vlastitog života. A za ona koja nisu znali, sada su naučili. Spoznali su da se u svijetu krše dječja prava te da mnoga djeca nemaju uvjete za život i za prava koja imaju oni. Potrebno je osvijestiti javnost o ovome problemu, zato i mi sudjelujemo u ovome projektu kako bismo istaknuli važnost poštivanja dječjih prava. Učenici su osjećali jednakost s drugima, ravnopravnost, slobodu izražavanja, ali i uvidjeli različitosti u odnosu na djecu drugih zemalja.

Najvažniji pojmovi s kojima su se upoznali su: ŽIVOT, IME I NACIONALNOST, IGRA, OBITELJ, ZAŠTITA, ZDRAVSTVENA ZAŠTITA, SLOBODA, OBRAZOVANJE, RELIGIJA, PRIVATNOST, IMATI MIŠLJENJE, ODABRATI PRIJATELJE, DOBITI I DIJELITI INFORMACIJE, LJUBAV I RAZUMIJEVANJE, ZDRAVA HRANA. Iste pojmove učenici su upisali na svoj predložak ljudske šake, ali na engleskom jeziku. Na taj su način proširivali rječnik engleskoga jezika.

U nastavku sata izrađivali smo zajednički logo projekta. Svaki je učenik dobio predložak šake odnosno dlana jedne ruke i svatko od njih je imao zadatak napisati po jedno osnovno dječje pravo unutar toga predloška i potom ga obojiti prema želji. Izrađene predloške smo lijepili na zajednički plakat u obliku srca. Iznad srca smo zalijepili naslov našeg projekta. Tako smo zajedničkim snagama izradili logo projekta, ponovili osnovna dječja prava i k tome još učili nove riječi u engleskom jeziku.

Dva učenika dobrovoljca su, uz pomoć knjižničarke, zajednički logo uredili u digitalnom alatu Canvi. Knjižničarka je zatim logo postavila na predviđeno mjesto na Twin Spaceu, na zajedničku ploču Padleta svih partnera, kako bi i ostali sudionici vidjeli što smo radili, ali i kako bismo mi mogli vidjeti ostale izrađene logove. Slijedi glasovanje za najbolji logo, možda baš naš bude odabran za glavni logo projekta I'm a child and this is my right!

Knjižničarka:
Marija Blažević