Zbogom nasilje! Dobro nam došla, tolerancijo!

Autor: Marija Blažević, 28. 11. 2022.

Etiketiranje, nasilje, predrasude, cyberbullying ključni su pojmovi današnje radionice pod nazivom Zbogom nasilje! Dobro nam došla, tolerancijo! koju je provela školska knjižničarka Marija Blažević s učenicima 7.a razreda, a povodom Europske godine mladih koja se obilježava 2022. godine.

Mlade osobe često se susreću s brojnim problemima, a najčešće etiketiranjem, stoga je potrebna edukacija mladih s ciljem sprječavanja neželjenih i negativnih situacija u njihovom okruženju.

U uvodnom dijelu sata, učenici su izvlačili kuverte u kojima su bili sakriveni papirići u boji. Svi oni koji su izvukli istu boju činili su jednu skupinu, od ukupno četiri, te su se tako i oformili.

Radionica o toleranciji - izvlačenje kuverti

Za početak je svaka skupina imala zadatak samostalno definirati pojam nasilja i nasilju dodati određenu boju te objasniti zašto baš ta boja. Nakon uspješne prve aktivnosti, krenuli smo na iduću.

Svaka je skupina dobila svoj naziv: skupina učenika drugačije vjeroispovijesti, skupina sportaši, skupina štreberi i skupina učenika s teškoćama u učenju. Učenici su se postavili u uloge učenika koji u stvarnosti pripadaju toj skupini. U obliku stripa dočarali su problem s kojim se susreću te skupine, a jedna je skupina učenika problem dočarala svojom glumom. Na ploču smo zapisali sve negativne emocije koje osobe doživljavaju tijekom negativnih situacija (stres, nemoć, predrasude, loše raspoloženje, nasilje…). Svaka je skupina predstavila svoje zaključke.

Nakon kratkog razgovora učenici su znali imenovati vrstu nasilja koja se često događa među mladima te da takvo ponašanje nije poželjno. Radi se o fizičkom, verbalnom, emocionalnom nasilju, nasilju na internetu (cyberbullyingu).

Učenici su najčešće doživjeli etiketiranje – pripisivanje osobina ljudima koje ne poznajemo na temelju predrasuda.

U pozitivnoj atmosferi završili smo s radionicom.

Ova je radionica pridonijela osvještavanju učenika za uočavanjem i podržavanjem različitosti među vršnjacima i upravo su oni ti koji svojim primjerom pozitivnog ponašanja mogu utjecati na mlađe generacije.

Knjižničarka:
Marija Blažević