Izrada straničnika (projekt "Matoševe škole koračaju njegovim stopama")

Autor: Marija Blažević, 2. 5. 2023.

U sklopu međuškolskog projekta „Matoševe škole koračaju njegovim stopama“ učenici 7.a razreda, pod vodstvom stručne suradnice knjižničarke Marije Blažević, izrađivali su digitalne straničnike.

Straničnik je pomagalo kojim pronalazimo svoje mjesto u knjizi, tj. stranicu na kojoj smo prekinuli čitanje. Naziva se još engleskom rječju bookmark, ali i hrvatskim izrazima dočitnica, štionik, knjižnik i knjižni označivač. Može biti načinjen od papira, kože, tkanine ili metala.

Kroz radionicu smo povezali međupredmetnu temu IKT i Hrvatski jezik. Odlučili smo izraditi straničnike u digitalnom obliku.

U samome uvodu, učenici su kratkim istraživačkim radom upoznali opus Matoševih pjesama. Svaki je učenik odabrao jednu Matoševu pjesmu. Zadatak je bio izdvojiti najznačajnije stihove odabrane pjesme i postaviti ih u predložak budućeg straničnika.

Učenici su zatim u Wordu, izrađivali straničnik zadanih dimenzija. Umetnuli su odabrane Matoševe stihove, uredili vizualni izgled straničnika, a zatim su uz pomoć QR generatora izradili QR kod koji su, također, umetnuli u straničnik. U QR kodu nalazi se cijela Matoševa pjesma. Tako da će ona osoba koja bude upotrijebila izrađeni straničnik moći u cijelosti pročitati Matoševu pjesmu čiji se odabrani stihovi nalaze izdvojeni na straničniku i čine njegov glavni dio.

Učenici su tako kroz dva školska sata uspješno izradili svoj prvi digitalni straničnik, koji smo potom višestruko umnožili, isprintali, plastificirali te su sada spremni za predstavljanje javnosti.

Knjižničarka:
Marija Blažević