Zelena knjižnica - radionica povodom obilježavanja Međunarodnog dana rijeka
Autor: Marija Blažević, 14. 3. 2019.

U sklopu projekta Zelena knjižnica danas je održana radionica u suradnji školske knjižničarke i učenika 2.b razreda.

Obilježavajući Međunarodni dan zaštite rijeka 14. ožujka, učenici su u uvodnom dijelu sata imali priliku saznati nešto o rijekama, njihovoj zaštiti i o budućnosti naših rijeka. U kratkim video prikazima, vidjeli su pravo bogatstvo naše prirode u Hrvatskoj – čiste rijeke, uz obilje biljnih i životinjskih vrsta. Međutim, porazgovarali smo o tome kako je sve više zagađenih rijeka i voda općenito, zašto dolazi do zagađenja te koje su naše mogućnosti u spašavanju i čišćenju rijeka.

U radnom dijelu sata, učenici su pisali motivacijske poruke za svoje prijatelje i odrasle kojima ih potiču na očuvanje rijeka. Uz pisanje poruka, učenici su i nacrtali kako doživljavaju rijeku.

Ovim se obilježavanjem želi osvijestiti djecu i odrasle da su nam rijeke jako važne za život.

Svake godine diljem svijeta tisuće ljudi diže glas kako bi ukazali na važnost očuvanja i zaštite rijeka koje su duboko povezane s čovjekom i njegovim opstankom.

To je dan kada se međusobno educiramo o prijetnjama s kojima su suočene naše rijeke. To je dan za ujedinjenje svih ljudi u svijetu kojima je stalo do zaštite rijeka, a djelujući zajedno ukazujemo da problemi nisu samo naši. Trebamo čuvati rijeke svijeta, bilo da su male ili velike za buduće generacije.

Marija Blažević, knjižničarka