Međunarodni dan materinjeg jezika - izložbeni pano

Autor: Marija Blažević, 20. 2. 2020.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana materinjeg jezika (21. veljače) knjižničarka je osmislila informativan pano koji je postavljen u hol škole. Svi zainteresirani mogli su se informirati o važnosti očuvanja materinskog jezika odnosno našeg hrvatskog jezika. S obzirom da naš jezik nije svjetski jezik, naša je uloga još veća u njegovu očuvanju.

Materinji ili materinski jezik je termin kojim označavamo prvi jezik koji neka osoba nauči u svojoj obitelji. Stručnjaci tvrde da je znanje materinskog jezika vrlo važno pri formiranju mišljenja, a istraživanja pokazuju da osoba koja nije svladala svoj materinski jezik ima problema s učenjem ne samo drugih jezika već i s učenjem uopće.
Osim uloge komunikacijskog sredstva i prijenosnika društvenih vrijednosti i identiteta, jezici mogu utjecati i na gospodarski razvoj. Istraživanja pokazuju kako polovici od šest tisuća svjetskih jezika prijeti nestanak u idućih nekoliko naraštaja, jer polovicu svih jezika govori samo deset tisuća i manje govornika, a čak četvrtinu samo tisuću osoba. Obrazovni sustavi širom svijeta i Internet zanemaruju tisuće jezika, što ugrožava i bogatstvo ljudskog znanja.
Stoga Međunarodni dan materinskoga jezika ima svrhu podsjećati čovječanstvo na niz moralnih i praktičnih obaveza kojima može očuvati lingvističku raznovrsnost kao jedno od najvećih bogatstava koje nam je prošlost ostavila.

Plakat i djelomično tekst preuzeti s https://novosti.hr/21-veljace-medunarodni-dan-materinskog-jezika/