Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta - izložbeni pano

Autor: Marija Blažević, 28. 1. 2020.

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja) knjižničarka je osmislila informativan pano koji je postavljen u hol škole. Svi zainteresirani mogli su se informirati i podsjetiti po čemu je važan ovaj dan i zašto ga ne smijemo zaboraviti.

27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Dan kada je Crvena armija 27. siječnja 1945. godine oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj Ujedinjeni narodi su, donošenjem Rezolucije o danu sjećanja na holokaust 2005. godine, proglasili danom sjećanja na sve žrtve holokausta.

Taj se dan obilježava nizom edukativnih, mirovnih, kulturnih i političkih aktivnosti kojima se odaje počast žrtvama holokausta tijekom Drugog svjetskog rata, podiže svijest o prevenciji genocida i doprinosi ostvarenju ciljeva UN-ove Rezolucije o danu sjećanja na holokaust. Središnje mjesto očuvanja sjećanja na žrtve holokausta danas je centar Yad Vashem u Jeruzalemu. Od 1953. godine Yad Vashem je i svjetski centar za dokumentaciju, istraživanje i edukaciju o holokaustu.