Svjetski dan zaštite životinja

Autor: Marija Blažević, 3. 10. 2019.

Danas smo obilježili jedan vrlo zanimljiv dan – Svjetski dan zaštite životinja. Knjižničarka je s učenicima 3. razreda i njihovom učiteljicom Tatjanom održala radionicu, a u sklopu projekta Čitajmo zajedno – čitajmo na glas: zaboravljene knjige.

S obzirom na naslov koji čitamo u projektu Pas koji je čitao s usana, ovaj dan nismo mogli preskočiti. S učenicima se razgovaralo o važnosti brige za životinje te općenito što čovjeku znače životinje te zašto ne može živjeti bez njih. Učenici su davali vrlo zanimljive i različite prijedloge kako poboljšati svijest za zaštitu životinja te na koji bi način oni sami pomogli brojnim ranjivim životinjama.

Ovaj se važan dan prvi puta počeo obilježavati 1931. godine tijekom konvencije ekologa u Firenci, a njegov je cilj bio upozoriti na položaj ugroženih životinja. Važno je poštivati stanište životinja u divljini kako bismo izbjegli nestanak vrste; kao i kontroliranje i pomaganje životinjama na ulici u urbanim područjima.

Cilj obilježavanja ovog dana je da ljudi postanu svjesni uloge koju svaka životinja ima u svijetu koji dijelimo i tretiraju ju s poštovanjem koju zaslužuju.

Čuvajte, volite i brinite o životinjama. Budite njihov glas, poštujte prava svih životinja i prijavljujte svako zlostavljanje i zanemarivanje. Nemojte zaboraviti na one koji čekaju svoj dom u skloništima ili lutaju ulicama. Budite im odani prijatelji kao što su oni nama. Sretan Svjetski dan zaštite životinja!