Radijske emisije u 7.a

Autor: Svjetlana Carić, 8. 4. 2019.

7. a razred na satu hrvatskog jezika u sklopu gradiva medijske kulture dobio je za zadatak osmisliti i odglumiti radijsku emisiju, tj. dio radijskog programa. Učenici su radili u skupinama te su se potrudili što bolje prezentirati svoje uratke – tako smo bili u eteru Radija Čačinci i Zatvorenog radija. Jako smo se zabavili slušajući emitirani program. U nastavku donosimo transkript jedne od emisija.

Radijska emisija – Radio Čačinci

Voditeljica: Dobro jutro, dobar dan…ovisi kako kome, dragi slušatelji. Sredina je tjedna, 8 je sati. Možemo započeti s vijestima pa kasnije lagano dalje. Anita, što si nam pripremila u informativnom bloku?

Voditeljica vijesti: Danas imamo uznemirujuće vijesti. Prema neslužbenim informacijama doznajemo da će danas biti smak svijeta. Ne zna se zašto, ali tako su najavili i na televiziji pa moramo proširiti vijest da bi se ljudi mogli pripremiti. Navodno neće zahvatiti baš cijeli svijet.

Vremenska prognoza - prijepodne pretežno sunčano, temperatura zraka od 8 do 21 Celzijev stupanj. Poslijepodne moguće naoblačenje i kiša.

Voditeljica: Hvala, Anita. Više informacija saznat ćete u sljedećim vijestima. A sada najavljujem našu posebnu gošću,  naime, radi se o ministrici Kristini S. s kojom ćemo razgovarati o školi. Dobro nam došli! Vi se bavite dječjim pravima u školi, je li tako?

Gošća: Da,  tako je.

Voditeljica: Recite nam što mislite npr. o odmorima u školi, koliko bi trebali trajati i kako bi možda mogli izgledati?

Gošća: Pa…mislim da bi odmori svakako trebali biti duži  da bi se učenici stigli malo igrati, opustiti, jesti i  slično…

Voditeljica: Hmm…zanimljivo. A ako bi odmori bili duži, kako bi se to odrazilo na njihovu koncentraciju na satu?

Gošća: Koncentracija bi im vjerojatno bila bolja jer bi pod odmorom mogli duže „pustiti mozak na pašu“ kako bismo to slikovito rekli i to bi omogućilo lakše praćenje nastave.

Voditeljica: A po vašem stručnom mišljenju, kada bi nastava trebala počinjati?

Gošća: Neka znanstvena istraživanja pokazala su da bi nastava trebala početi u 10 sati jer tada mozak zapravo počinje raditi.

Voditeljica: Evo želimo da se plan i program svakako osuvremeni, a kako će se to ostvariti, ostavljamo stručnjacima. Hvala vam na odazivu.

A sada, dragi slušatelji, slijede mali oglasi.

Slušatelj: Prodajem Opel Astru, '96. godište, ugrađen plin, registriran do 10. mjeseca, cijena po dogovoru. Zvati na broj 094 255 3817.

Slušateljica: Prodajem kokoši nesilice, cijena 50 kn, zvati na broj 555 222, poslije 17 sati.

Voditeljica: Hvala našim slušateljima. A sada je vrijeme za novi informativni blok. Anita?

Voditeljica vijesti: Najavljivani smak svijeta dogodit će se u 11:30, prvo će početi u Europi, zatim će se širiti postupno dalje. Ljudi će biti evakuirani u Australiju jer tamo navodno smak svijeta neće doprijeti.

Prometna nesreća dogodila se u Zagrebu na križanju Vukovarske i Opatijske ulice, nema teže ozlijeđenih, samo materijalna šteta. S više informacija javit ćemo se kasnije.

Voditeljica: Hvala! Zahvaljujemo i svim sudionicima našeg jutarnjeg dijela programa.  Nažalost, moramo prekinuti emitiranje programa i početi s evakuacijom. Čujemo se nekom drugom prilikom, kada prođe smak svijeta. A sada…samo hitovi!

Učiteljica: Andrea Prelog Vujić