Susret s književnicom Brankom Primorac

Autor: Administrator , 23. 10. 2018.

S 15. listopadom ušli smo u Mjesec hrvatske knjige koji obilježavamo do 15. studenog raznim aktivnostima. Ove školske godine odlučili smo učenike obradovati dolaskom književnice Branke Primorac. Zašto smo izabrali baš nju? Zato što su njezina dva naslova dio popisa lektire koju učenici čitaju u našoj školi. Tako se u 5. razredu čita Ljubavni slučaj mačka Joje, a u 7. razredu Maturalac.

Susret s književnicom Brankom Primorac

Tijekom književnog susreta, saznali smo mnoštvo detalja od književnice kako je pisala svoje knjige te smo saznali i neke crtice iz privatnog života. Učenici su na kraju susreta zatražili autograme od književnice, a ona ih je s veseljem potpisala. Ovaj je susret održan u organizaciji školske knjižnice odnosno knjižničarke Marije Blažević. Za potrebe susreta, nastavnica Likovne kulture Mateja Galić s učenicima 5. i 7. razreda izradila je likovne radove s motivima iz dviju spomenutih lektira.

Učenice polaznice literarne skupine, pod vodstvom nastavnice Kristine Krolo, pratile su svaku usmenu riječ književnice kako bi u svom literarnom uratku opisale kako je prošao književni susret u našoj školi, koji možete pročitati u nastavku.

Knjižničarka Marija Blažević

„Čitanjem otvaramo jedan svijet koji nitko drugi ne može“

Dana 18. 10. 2018. godine našu školu posjetila je književnica Branka Primorac. U ugodnom druženju i razgovoru odgovorila je na mnoga pitanja koja su joj postavili učenici. Tako smo saznali da je Branka Primorac kao dijete odrastala bez oca i da su joj najveći uzor u životu  pisci u čijim je djelima pronašla utjehu. Radila je Večernjem listu te je svoje prve priče objavila u novinama. Nakon nekog vremena odlučila je da želi pisati za sebe. Do sada je napisala deset knjiga. Knjige su joj nagrađivane i prevođene na strane jezike. Na naše pitanje koja joj je njezina knjiga najdraža, odgovorila je da ju nema, ali roman Maturalac je jedno posebno djelo za nju te njezin prvi rukopis.

Isto tako književnica je rekla da ima svoj kutak za pisanje u kuhinji te da ne piše svaki dan, već u svoje slobodno vrijeme. Prve knjige su brže nastajale, što je starija treba joj više vremena za pisanje. Ima sina i kćer koji nisu toliko „ludi“ za književnošću kao ona i muž. Najdraži pisac joj je Joža Horvat. Među dražim piscima su joj i Ivana Brlić-Mažuranić te Ivan Kušan. Kao dijete nije imala kućnog ljubimca jer se bojala svih životinja osim pilića koje joj je mama donosila. Ipak, jedan mačak bio joj je inspiracija za lik mačka Joje. Inspiraciju za roman Maturalac dobila je tako što je kao mlada djevojka s prijateljima pravila razne nepodopštine. Zadnjih dvadesetak godina posjećuje škole, a kao djetetu joj je najdraži predmet bio Hrvatski. Prije početka pisanja knjige u glavi ima sliku likova, događaja i nije joj teško pisati knjige. Napisala je knjigu čija se radnja događa 2071. godine (Moj brat živi u kompjuteru). Radi se o djevojčici koja za rođendan poželi starijeg brata i ta joj se želja ostvari. Brat je zapravo računalni program (robot). Knjigu je posvetila unucima te ju zanima što će se dogoditi i kako će izgledati život na Zemlji kada ljude zamijene roboti.

Tinejdžerima je poslala posebnu poruku da je čitanje važno ne samo zato da dobiju dobre ocjene u školi, već zato što čitanjem otvaramo jedan svijet koji nitko drugi ne može. Što više čitamo, dobivamo više snage i riječi da izrazimo svoje osjećaje.

Drago nam je što smo imali priliku upoznati i ugostiti poznatu i marljivu književnicu te se nadamo njezinom ponovnom dolasku.

Literarna skupina