Eko akcijama za našu Zemlju

Autor: Svjetlana Carić, 3. 5. 2017.

Dan planeta Zemlje obilježili smo raznim aktivnostima.

Tradicionalni Eko kviz u organizaciji i provedbi učitelja prirode, biologije i kemije, Velimira Treska, održan je u petak, 27.4.. U kvizu su se natjecale 4 ekipe sastavljene od učenika od 5. do 8. razreda. Pobjednica kviza je učenica 8.a, Marija Kajtazi. Nagrade učenicima uručila je ravnateljica škole, zajedno s ravnateljem Parka prirode Papuk, gospodinom Alenom Jurencem.

Prije početka Eko kviza učenici su slušali predavanje policijskih službenika gospodina Stjepana Egerta, kontakt policajca škole te gospodina Branimira Podnara, policijskog službenika za protueksplozijsku zaštitu iz PU Virovitičko-podravske. Predavanje učenicima organizirano je s ciljem upoznavanja s opasnostima od minsko-eksplozivnih sredstava, naročito jer će učenici sudjelovati u Zelenoj čistki, kada bi mogli doći u doticaj s nepoznatim predmetima. Učenici su naučili koje predmete nikako ne smiju dodirivati te kako postupiti u slučaju da negdje uoče sličan predmet koji bi mogao biti opasan.

Eko akcije nastavile su se u ponedjeljak, 2.5.

Svi razredi sudjelovali su u Zelenoj čistki. Prije razvrstavanja u grupe s radnim zadatkom čišćenja okoliša, učenici su u Velikoj vijećnici općine slušali predavanje o razvrstavanju otpada te važnosti recikliranja, koje je održala gospođa Ana Marunica, direktorica TZO Čačinci. Predavanje je organizirano s ciljem edukacije učenika o načinima razvrstavanja otpada te o formiranim zelenim otocima u mjestu Čačinci kao i u okolnim mjestima.

Učenici su zatim raspoređeni u grupe te su zajedno sa svojim učiteljima proveli akcije čišćenja okoliša.

„Učenici 5.a i 5.b razreda u pratnji učiteljica Kristine Krolo i Maje Mamule u svom su obilasku čistili Mlinsku i Ravnu ulicu. Pronašli smo dosta smeća koje smo razvrstali po kategorijama: papir, staklo, plastika. Uz to što smo naučili i ponovili o razvrstavanju otpada, lijepo smo se družili i iza sebe ostavili čiste ulice.“ – učiteljice Maja i Kristina

„Čistili smo ulice u Čačincima, Ravnu i Mlinsku. Razvrstavali smo otpad u različite vreće. Pokupili smo dosta smeća. Nosili smo rukavice za zaštitu od zaraze pošto smo podizali svakakvo prljavo smeće. Bilo je vrlo zanimljivo.“ – Frančeska B.

„U svakoj ulici smo našli puno smeća. Očistili smo ulice i dobro smo se zabavili. S nama su bile učiteljice Maja i Kristina.“ – Lana M.

„Osmi razredi dobili su zadatak očistiti Staro selo. Skupljali smo smeće i otpad koji smo našli na putu. Bilo je najviše plastike i papira, a stakla smo skupili nešto manje. Otpad smo odložili u za to predviđene kontejnere.“ – Jelena Z.

„Učenici 6.razreda proveli su Zelenu čistku ulicama od škole do pruge i oko kolodvora. Tijekom čišćenja prikupili su dvije vrećice plastičnog otpada, jednu vrećicu staklenog otpada i jednu vrećicu ostalog otpada. Svi su marljivo radili i trudili se što je bolje moguće očistiti svoj dio kako bi pridonijeli čišćem i ljepšem okolišu sela.“ – učiteljica Biljana

Učenici 1. i 2. razreda sa svojim su učiteljicama obišli dio Čačinaca kako bi saznali gdje se nalaze zeleni otoci te su putem pratili ima li zagađenja smećem ili ne.

„Danas smo išli uređivati okoliš. Vidjeli smo stare boce, kontejnere, stare papire i puno raznih stvari. Zašto ljudi onečišćuju okoliš?“ – Dora B.

„Od smeća sam vidio boce, opuške, omote, papire i najlon. Poruka ljudima: Ne smijete zagađivati okoliš, nego ga čuvati!“ – Josip B.

„Danas sam se šetao Čačincima. Išao sam vidjeti kontejnere i smeće. Vidio sam kontejner za papir, plastiku i staklo, a od smeća papir i plastiku. Naučio sam da smeće trebamo razvrstavati zbog čistoće okoliša. „ Ilija C.

„Naučili smo zašto je važno odvajati otpad i što je reciklaža. Uočili smo gdje i zbog čega ima više postavljenih koševa za smeće i da su naše ulice prilično čiste.“ – učiteljica Danijela

Učenici 3. i 4. razreda s učiteljima Ivicom i Miroslavom pobrinuli su se da školsko dvorište zablista te su ga očistili od nepotrebnog lišća i grančica.

Također je prethodnih tjedana u školi održana i akcija sakupljanja starog papira i plastičnih čepova, koja još traje. Time obilježavanje Dana planeta Zemlje polako privodimo kraju, iako eko akcije u našoj školi traju cijelu školsku godinu i u njima sudjeluju svi učitelji i učenici škole.

Pedagoginja Svjetlana Carić