Međunarodni dan dječje knjige

Autor: Svjetlana Carić, 6. 4. 2017.

S našom knjižničarkom Marijom obilježili smo

Međunarodni dan dječje knjige

Svake se godine, na rođendan Hansa Christiana Andersena, 2. travnja sjetimo koliko su knjige za djecu važne u njihovu odrastanju, a kako ljubav prema čitanju treba razvijati od najranije dobi. Upravo iz tog razloga datum rođenja ovoga velikog književnika, autora nekih od najljepših svjetskih bajki, proglašen je Međunarodnim danom dječje knjige, koji se obilježava na različite načine u mnogim zemljama svijeta.

Tako smo u našoj školskoj knjižnici, također, obilježili ovaj važan dan dječje knjige. Knjižničarka Marija pripremila je radionice za djecu nižih razreda.

Učenici 1. razreda, službeno su po prvi puta došli u školsku knjižnicu sa svojom učiteljicom te su tako imali još više motiva za rad. Knjižničarka je s njima obradila temu o važnosti higijene zuba. Pročitala im je slikovnicu Moji zdravi zubi, nakon čega je uslijedio razgovor o tome kako oni brinu o svojim zubićima. Uslijedila je radionica izrade vlastite slikovnice o higijeni zuba pod nazivom Sretan zub. Svaki je učenik pripremao jednu stranicu buduće slikovnice, uz pripremljeni predložak, što je rezultiralo vrlo zanimljivom slikovnicom proizašlom iz njihovih malih ruku. Kako se to odvijalo možete bolje pogledati na fotografijama.

S učenicima 2. razreda knjižničarka je porazgovarala o tome tko je za njih junak. Bili su navedeni raznorazni junaci - od Spidermana i Batmana do Violette i Harry Pottera. Zatim su porazgovarali o jednom dječaku koji je zauvijek želio ostati dječak - Petar Pan. Knjižničarka im je preporučila tu knjigu kao lektiru kada zakorače u 3. razred. Nakon imenovanja njihovih junaka, uslijedilo je gledanje poznatog animiranog filma iz medijske kulture Kauboja Jimmyja. Učenici su uvidjeli kako ih taj crtić nečemu poučava, a to je da, iako imamo nekog junaka, ne znači da moramo raditi što i on, pričati kao on, ponašati se kao on, itd., a pogotovo ako su neke radnje nasilne. Učenici su za zadatak imali nacrtati svog junaka i napisati koje su to njegove osobine zbog kojih je on njihov junak. Bilo je sada još različitijih junaka: mame, tate, domaće životinje, nogometaši...

S učenicima 3. razreda knjižničarka je obradila jednu vrlo poučnu temu o zdravoj prehrani. Većina se učenika izjasnila kako voli više voće nego povrće, ali tad im je knjižničarka pročitala jednu poučnu priču Jakov sklapa prijateljstvo s voćem i povrćem, nakon čega su shvatili npr. kako nam paprika pomaže da ne dobijemo prehladu i gripu, kako nam špinat pomaže da imamo dovoljno energije, a brokula da nam čisti krv. Uslijedila je radionica izrade plakata Tanjur zdrave prehrane, gdje je svaki učenik uredio zadani predložak, a potom su jedno po jedno izradili plakat koji sada krasi njihov razred. Uz to, za zadatak su dobili da sami izrade svoj tanjur zdrave prehrane te se na taj način nesvjesno priviknu na zdravu prehranu.

S obzirom da su za ožujak učenici 4. razreda imali za čitati jedan od najboljih dječjih romana - Eko Eko, knjižničarka je za njih organizirala kviz gdje su, kroz pitanja, učenici provjerili svoje znanje iz spomenute knjige. Natjecateljski duh pokazale su tri ekipe: Vukovi, Vatreni i Smogovci. Skupljali su bodove iz ukupno 40 pitanja. Svi su bili odlični, ali je ipak jedna skupina pobijedila - Smogovci.

Učenici likovne grupe s učiteljicom Majom Mamulom izradili su za naše male čitače uskršnje straničnike.

Knjižničarka Marija Blažević