Božićna glazbeno-likovna radionica za „Jaglace“

Autor: Svjetlana Carić, 19. 12. 2016.

U sklopu projekta „Razvoj filantropske kulture u Hrvatskoj“ u kojem naša škola ove školske godine sudjeluje, održana je božićna glazbeno-likovna radionica za korisnike Udruge za osobe s intelektualnim teškoćama “Jaglac” Orahovica.

Božićna glazbeno-likovna radionica za „Jaglace“

Radionica je osmišljena s ciljem da korisnici „Jaglaca“ u posjeti našoj školi sudjeluju u božićnoj radionici kojom bi im se upotpunio predblagdanski ugođaj pjevanjem božićnih pjesama i izradom božićnih ukrasa.

Cilj sudjelovanja škole u ovom projektu je poticanje filantropskog promišljanja i empatije kod učenika i učitelja.

Projekt „Stvaranje filantropske kulture u Hrvatskoj“ financiran je iz EU programa IPA 2012 i od strane Ureda za udruge Vlade RH, a u provedbi projekta surađivali smo sa Zakladom Slagalica iz Osijeka

U provedi ove aktivnosti sudjelovali su svi učenici škole, kao i PŠ Humljani, djelatnici škole te nekolicina mještana Čačinaca.

Učenici razredne nastave sa svojim učiteljicama izradili su mnoge božićne ukrase koji su bili dio božićnog poklona za „Jaglac“. Drugi dio poklona je veliki paket slatkiša kojeg su osigurali učenici predmetne nastave. Božićni poklon „Jaglacima“, koji je ih je vrlo iznenadio i razveselio, na kraju radionice uručili su naši učenici.

U glazbeno-likovnoj radionici, koju je osmislila i vodila pedagoginja škole Svjetlana Carić, ujedno i koordinatorica aktivnosti projekta u školi, sudjelovali su svi članovi Vijeća učenika, dio dječjeg školskog zbora, učiteljice Maja Mamula i Zdenka Milobara, učitelj Vjekoslav Palatinuš te mještani Željko Peček,  Marin Milovac i Zdravko Milobara te ravnateljica škole Kristina Krmpotić.

Za likovni dio radionice bila je zadužena učiteljica likovne kulture Maja Mamula, koja je sa sudionicima izrađivala božićne ukrase. Za glazbeni dio zadužen je bio učitelj Vjekoslav Palatinuš zajedno sa Željkom Pečekom i Marinom Milovcem. Veselom i neumornom svirkom bili su glavni nositelji veselja ovog druženja. Učiteljica Zdenka Milobara voditeljica je školskog zbora, dok je gospodin Zdravko Milobara bio zadužen za fotografiranje i snimanje.

Reakcije naših učenika kao i korisnika udruge „Jaglac“ bile su iznad očekivanja. U zajedničkoj pjesmi, plesu i izradi božićnih ukrasa, moglo se osjetiti vrlo toplo i ugodno ozračje, veselje učenika i naših gostiju. Stekla su se neka nova prijateljstva i javile želje za ubrzo novim zajedničkim druženjem.

„Stvaranje filantropske kulture u Hrvatskoj“ projekt je kojeg provodi Regionalna zaklada za lokalni razvoj Zamah, zajedno s partnerima Zakladom Slagalica i Udrugom Blank, a jedan od postavljenih ciljeva projekta usmjeren je razvoju filantropije u školama.

Cilj provođenja ovog projekta u našoj školi smatramo ostvarenim. Bili su uključeni svi učenici škole, kao i PŠ Humljani. Kroz darivanje drugih, u vidu vremena ili materijalnih sredstava, kod učenika se potaknuo duh humanosti i zajedništva, što je posebno važno u vrijeme iščekivanja najvažnijeg blagdana u godini, Božića.

Svjetlana Carić, pedagoginja