Međunarodni dan dječje knjige

Autor: Svjetlana Carić, 6. 4. 2016.

Obilježili smo Međunarodni dan dječje knjige!

Međunarodni dan dječje knjige obilježava se 2. travnja svake godine, a njime se želi ukazati važnost dječje književnosti i ljubavi prema čitanju. Ovaj je datum izabran na sam rođendan Hansa Christiana Andersena, najpoznatijeg pisca bajki.
Međunarodni dan dječje knjige ili skraćeno ICBD – International Children’s Book Day osmišljen je da bi se potaknulo djecu na čitanje i kako bi tu naviku održali kroz život.

Od 1956. svake druge godine dodjeljuje se Andersenova nagrada – nagrada za najbolje postignuće i trajan doprinos na području dječje književnosti te za najbolju ilustraciju od 1966. Ova nagrada najviše je međunarodno priznanje dano autora i ilustratora dječjih knjiga.
Naravno, Međunarodni dan dječje knjige nije samo za malene koji vole čitati, već i za odrasle. Stoga, nije loša ideja da na baš ovaj dan posegnete za nekom dragom knjigom iz djetinjstva i prisjetite se kako je to biti klinac.

Upravo povodom ovoga dana knjižničarka je u dogovoru s učiteljicama razredne nastave organizirala nastavne satove posvećene dječjoj knjizi.

Učenici 1. razreda sa svojom su učiteljicom Suzanom došli u knjižnicu poslušati Andersenovu priču Ružno pače, koju im je pročitala knjižničarka. Radilo se na aktivnom čitanju i slušanju priče, nakon čega se porazgovaralo o važnim porukama iz priče.

Učenici 2. razreda, sa svojom su razrednicom Tamarom i pomoćnicom u nastavi, u knjižnici poslušali priču Pismo iz Zelengrada autorice Nevenke Videk, koju je prezentirala knjižničarka. Učenici su naučili glavne poruke knjige koja govori o važnosti očuvanja okoliša. Nakon toga, učenici su podijeljeni u 5 skupina. Svaka skupina imala je zadatak napraviti plakat po sljedećim temama:
1. „Čist / prljav okoliš“
2. „10 koraka za očuvanje planeta Zemlje“
3. „Zanimljivosti o planetu Zemlji“
4. „Pametno odlaganje otpada“
5. „Mali čuvari Zemlje“

Nakon završenih plakata učenici su zadovoljno predstavili plakate ostalim skupinama. Svaka je skupina zaradila veliki pljesak jer su uložili puno truda i mašte za izradu plakata. Plakati će biti izloženi ispred razreda povodom Dana planeta Zemlje.

Učenici 3. razreda stigli su u knjižnicu u pratnji učiteljice Tatjane i pomoćnice u nastavi, a pridružili su im se i učiteljica i učenik 3. razreda kombiniranog odjela PŠ Humljani.
Knjižničarka je učenicima čitala ulomke iz vrlo zanimljive dječje knjige Čarobnjak iz Oza. Učenici su aktivno slušali detalje iz knjige, nakon čega su odgovarali na pitanja te su tako ponovili sadržaj knjige. Drugi sat je protekao u gledanju dvije epizode animiranog filma Čarobnjak iz Oza.

Učenici 4. razreda na vrlo su zanimljiv način obradili priču Crvenkapicu, uz prisutnu učiteljicu i pomoćnicu u nastavi. Prvo je knjižničarka učenicima pročitala priču nakon čega su odgledali stariji animirani film Crvenkapica koji je bio pun komičnih situacija. Potom su učenici razgovarali o sličnostima i razlikama između knjige/priče i animiranog filma te o glavnim porukama priče. Drugi sat je protekao u zanimljivom tonu. Uz popratnu glazbu, nekoliko je parova izvelo igrokaz između lika Crvenkapice i lika vuka uz pripovjedačeve upute.

Knjižničarka Marija Blažević