1. Pjesnička večer u Čačincima

Autor: Svjetlana Carić, 20. 11. 2015.

Održana 1. Pjesnička večer u Čačincima koja je plod zajedničke suradnje OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci i TZO Čačinci.

Pjesnici su čuđenje u svijetu

Oni idu zemljom i njihove oči

velike i nijeme rastu pored stvari

Naslonivši uho

na ćutanje što ih okružuje i muči

pjesnici su vječno treptanje u svijetu.                   A. B. Šimić

Dana 19.11. održana je 1. Pjesnička večer u Čačincima koja je plod zajedničke suradnje OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci i TZO Čačinci.

Pjesnička večer zajednička je večer svih onih koji svoje misli i osjećaje prenose u stihove želeći ih podijeliti s drugima i svih onih koji uz njihovu pomoć žele malo pobjeći, odlutati, u prostranstva pjesničkih čuđenja.

Na pjesničkoj večeri sudjelovali su učenici i učitelji naše škole, te dragi gosti koji su svoje pjesme odlučili podijeliti s nama.

Gost večeri bio je Vladimir Grgurić koji je, dijeleći s nama svoje stihove pjesama Oprosti, Slavonski tango i Putujem, obogatio ovu večer.

Vladimir Grgurić, rodom iz Orahovice gdje i živi, novinar je od 1998. godine. Piše u stihovima i prozi, a svoju je prvu pjesmu napisao u 5.razredu osnovne škole, 1991.godine, Rat u mojoj domovini. Kako nam otkriva, u 8. se razredu prvi put zaljubio te je tada počeo pisati ljubavne pjesme. Danas ima oko 60 napisanih pjesama i oko 30 proznih tekstova.

Teme interpretiranih pjesama bile su razne.

O domovini zborili su učenici Nikolina Kolenko, I dok je srca, bit će i Kroacije,  Jakov Bolješić, Hrvatska i Jelena Mečenero, Dok je srca bit će i Kroacije.

Učenici  Marin Milak, Gabrijela Mačković i Matea Krsnik kroz stihove Berba grožđa, Jesen, Jesenje veče su nam otkrili kako doživljavaju spomenuto godišnje doba. Učenica Barbara Kovačić pročitala je pjesmu Slavuj.

Mentorice učenicima su Andrea Prelog i Kristina Krolo.

Naša gošća, gospođa Ana Prelog, svoje viđenje prirode prenijela je u pjesme Crni grm i Kiše jesenje.

U neka prošla vremena nakratko nas je vratila gospođa Jelica Jurlina sa svojim stihovima, pričajući nam priču o vodenici svoga dide, te u daljnja sanjarenja povela pjesmom Magličasta noć.

Razmišljanja iz svojih studentskih dana, naš velečasni Ivica Razumović, zabilježio je stihovima te je neke od njih podijelio s nama. U iščekivanju i Začarani krug interpretirala je Svjetlana Carić.

Nakon različitih tema i motiva, došli smo i do vječne inspiracije pjesnika, sretne ili nesretne ljubavi. Ivan Jukić, rodom iz Orahovice, a živi u Feričancima, koji se već može pohvaliti izdanim zbirkama pjesama, odlučio je također podijeliti s nama svoju poeziju. Njegove pjesme Pretpostavimo, O posebnima, Ako je istina slušali smo u interpretaciji Tamare Prelog.

U prikladnom tonu poslušali smo stihove Ines Prelog, Svjetlane Carić i Andreje Prelog koje su nam predstavile neke od svojih pjesama ljubavne tematike, te njima prvu pjesničku večer polako privodile završetku.

Publiku, koja je u dahu pratila cijelu ovu večer, bez sumnje su dodatno oduševili Marin Milovac, Ines Prelog i Tamara Prelog, koji su glazbom pratili sve ove stihove i cijelom događanju svojim izvedbama podarili prekrasan opuštajući i svečani doživljaj. Osim cjelovečernje glazbene pratnje, za nas su izveli Mojoj lijepoj zemlji Hrvatskoj, Daleka obala, Autumn leaves, Eva Cassidy, te za kraj ostavili pjesmu čije stihove i glazbe potpisuju same sestre Ines i Tamara Prelog.

Za ovakvo druženje se nadamo kako će postati tradicionalno te da se vidimo dogodine u isto vrijeme. A do tada je voditeljica programa Ana Marunica, direktorica TZO Čačinci, poručila: „Pokušajte svi vi zaviriti u skrivene kutke svoje duše i zapisati na papir što vam ona šapuće!“.