Autor: Svjetlana Carić, 25. 2. 2015.

U ružičastom smo obilježili

i time podržali borbu protiv nasilja u školama!

Dan Ružičastih Majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, održava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u Kanadi u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u školi u Nova Scotiji.

Na taj dan, u cijeloj zemlji se organiziraju razne aktivnosti kako po školama tako i na radnim mjestima te se nose ružičaste majice kako bi simbolizirali borbu protiv nasilja među vršnjacima.

Događaj su pokrenula dva učenika koji su na prvi dan škole nosili ružičaste majice i radi toga bili su žrtve nasilja.

Dan ružičastih majica od 2014. godine organizira se i u Republici Hrvatsko,j a događaj je pokrenuo Centar za edukaciju i prevenciju nasilja.

Na Dan ružičastih majica mogu se provoditi mnoge aktivnosti u kojima sudjeluju sve odgojno- obrazovne ustanove i svi oni koji žele simbolizirati borbu protiv nasilja nad vršnjacima.

Sudionici nose bilo koji odjevni predmet ružičaste boje (majica, traperice, tenisice, prsten, naušnice, narukvice) te samostalno ili grupno kreiraju poruke koje govore o borbi protiv nasilja.

Aktivnosti se provode u školama, radnim mjestima i svim ostalim mjestima koja su prikladna za održavanje zabavno-edukativnih aktivnosti.

Primjer nekih aktivnosti:

• Izrada kolača i peciva
• Izrada pismenih poruka koje govore o prevenciji nasilja
• Organiziranje radionica za djecu i mlade
• Organiziranje glazbenog programa
• Organiziranje sportskih natjecanja