Učenici naše škole obojili svijet šarenim bojama tolerancije

Autor: Hana Tepeš, 21. 11. 2014.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana tolerancije, 16. studenog, učenici od 5. do 8. razreda sudjelovali su u radionici Tolerancija - prihvaćanje različitosti. Ciljevi su radionice podučavanje učenika o toleranciji te upozoravanje na netoleranciju i diskriminaciju, što su tijekom radionice učenici vidjeli na nekoliko različitih primjera. Naglasak je radionice na poštivanju dječjih prava, u ovom slučaju posebno na članku 2. Konvencije o pravima djeteta, kojim se svakom djetetu daju jednaka prava, bez obzira na to tko je, gdje živi, čime mu se roditelji bave, kojim jezikom priča, koje je vjere, je li dječak ili djevojčica, iz koje kulture potječe, ima li invaliditet, je li bogato ili siromašno.

Učenike se nastoji usmjeriti k prihvaćanju različitosti među ljudima kao o jedinstvenom bogatstvu, kako bi prihvatili svijet oko sebe upravo kao harmoniju različitosti, dobro se osjećajući time što sami jesu i time što su ljudi koji ih okružuju.

Ovim su povodom učenici ponovno pogledali video uradak „Hej, ja sam Lana“, koji su 2013. godine snimili učenici sadašnjeg 6.b razreda, a kojim su htjeli poručiti ostalima na važnost uvažavanja onih koji su drukčiji od nas, na njihova prava, na njihove osjećaje, na njihov značaj koji imaju za ostale...

Za kraj, učenici su imali zadatak napisati „Recept za sreću“, stoga ćemo vam otkriti neke od njih, u želji da će vam dati neku novu ideju ili poticaj za sretniji život.

Svjetlana Carić, pedagoginja

1 ŽLICA LJUBAVI                                     10 g PRIJATELJSTVA

3 kg PRIJATELJSTVA                               30 g LJUBAVI

1 TONA ZAGRLJAJA                                1 kg POŠTOVANJA

10 kg POŠTOVANJA                                 O g TAJNI

2 ŽLICE ŠEĆERA

Nikola i Manuel                                       SVE DOBRO PROMIJEŠATI I POSLUŽITI S                                                                 TOPLIM OSMIJEHOM!

Jennifer i Marija

80 g osmijeha

200 g ljubavi

100 g sreće

Postupak: uvijek imati prave prijatelje i voljene osobe uza sebe. Staviti sve ljude na isti tanjur i posuti šećerom tolerancije.

Lorena i Lara

Video "Hej, ja sam Lana" pogledajte na sljedećem linku:  https://www.youtube.com/watch?v=IYrSpkSVrMU