Dan sjećanja na Vukovar

Autor: Hana Tepeš, 19. 11. 2014.

Tužan Dan sjećanja na grad Vukovar obilježili smo prigodnim programom i paljenjem svijeća

Herojski grad Vukovar 18. studenog 1991. godine podlegao je napadima agresorske vojske. Hrabri hrvatski branitelji dugo su odolijevali napadima mnogobrojnije neprijateljske vojske, ali su nakon gotovo tri mjeseca iscrpljujuće borbe ipak pokleknuli.

U obrani grada sudjelovalo je mnogo hrabrih hrvatskih ratnika, a mnogi od njih dali su život za domovinu. Uz poginule, bilo je i puno ranjenih te nestalih osoba za koje se i danas ne zna gdje su. Nakon pada grada velik broj ljudi odveden je u koncentracijske logore u Srbiji. Veliki zločin dogodio se na poljoprivrednom imanju Ovčara pored Vukovara, gdje su ubijeni brojni branitelji i civili te zakopani u masovnu grobnicu kaja je kasnije nađena.

Među poginulim braniteljima na Ovčari bio je i naš Čačinčan Željko Major koji je poginuo u 31. godini života. Njemu i svima ostalim koji su dali život za domovinu moramo biti vječno zahvalni.

Da se ne bi zaboravio taj događaj, svake godine 18. studenog obilježavamo Dan sjećanja na Vukovar. U školi smo pripremili prigodan pano, a uoči početka nastave ravnateljica Kristina Krmpotić i nastavnik povijesti Vjekoslav Palatinuš upoznali su učenike s događajem koji obilježavamo. Nakon govora i kratkog razgovora sa učenicima zapalili smo lampion u čast herojskom gradu i njegovim braniteljima.

Vjekoslav Palatinuš, učitelj povijesti

Naši učenici likovnim su i literarnim radovima također odali počast gradu Vukovaru i njegovim žrtvama.

Pismo palom gradu

Dragi Vukovaru,

želim ti sve najbolje u tvojoj budućnosti. Ako te ikada ponovno napadne neprijateljska sila, kao ona koja ti je prije 23 godine nanijela težak poraz, znaj da će te tvoji branitelji opet braniti. Neka zastava na tvome Vodotornju zauvijek stoji i neka se vijori na jakom vjetru koji udara kao meci neprijatelja koji je na nepoštan i ružan način pokorio tvoje branitelje. Hrabri su svi koji su te branili, a ti si Grad Heroj jer iako su te granatirali i pokušali uništiti, ti si stajao hrabro i ponosno na svojim temeljima. Htio bih zahvaliti svim braniteljima jer tko zna što bi se dogodilo da nisu bili tu za tebe. VUKOVAR NIKADA VIŠE NEĆE PASTI!

Marin Milak, 6.a

Isti dan, u 17 sati navečer, učenici, učitelji, roditelji, predstavnici općine Čačinci i ostali mještani okupili su se ispred Spomenika poginulim branitelja i u kolini sa zapaljenim lampašima krenuli prema rodnoj kući Željka Majora. Putem smo lampione postavljali duž Ulice domovinske zahvalnosti i time se pridružili akciji „I u mom gradu Vukovar svijetli“. Svećenik Ivica Razumović predvodio je molitvu, a odjek crkvenih zvona pratio nas je cijelim putem. Pred kućom poginulog branitelja Željka Majora dočekali su nas njegovi tužni otac i majka koji su ponosni na svog sina jer je dao svoj život za našu slobodu, ali im je svake godine u ovo vrijeme posebno teško budući da se bude bolna i tužna sjećanja. Kako smo došli dostojanstveno u tišini, tako smo se na kraju i razišli svojim domovima.

Kristina Krmpotić, ravnateljica