Predavanje o Domovinskom ratu

Autor: Hana Tepeš, 29. 10. 2014.

Predstavnici   Udruge  veterana   vojne policije Zadarske županije održali su učenicima sedmog i osmog razreda predavanje o Domovinskom ratu, o čemu nam piše učenica Marija Mečenero.

Dana 27. listopada 2014. Osnovnu školu Antuna Gustava Matoša posjetili su predstavnici Udruge veterana vojne policije Zadarske županije i učenicima sedmih i osmih razreda održali predavanje o Domovinskom ratu, kojemu je nazočio i načelnik općine Mirko Mališ. Prvo smo pogledali kratki film u kojemu je prikazana kronologija napada na Hrvatsku i tijek njezine obrane. Predavanje su nadopunili predstavnici veterana naše županije koji su detaljno ispričali događanja koja su se dogodila na našem području. Svi smo pozorno slušali jer su to događaji koje naši roditelji nikada neće zaboraviti, a sada ni mi. Branitelji su nam poručili kako se trebamo boriti za Hrvatsku i ne dati je nikome jer su se naši roditelji i drugi hrabri suborci borili za siguran i lijep život u našoj domovini. Zaključila bih da je to pouka ovog predavanja o Domovinskom ratu. Na samome kraju učenici su se okupili ispred škole i napravili zajedničku fotografiju s našim gostima.

Marija Mečenero, 8.b

„Predavanje koje je održano od izrazito je velike važnosti za naše učenike. Učenici naše škole dosta vremena u svojoj nastavi posvećuju Domovinskom ratu i sjećanju na njega. Svake godine obilježavamo Sjećanje na Vukovar, u kojemu je poginuo naš mještanin Željko Major, pohodimo spomenik pokojnog Stjepana Mlakara koji se nalazi u Pušini te tamo vršimo Sat povijesti u prirodi s temom zavičajne povijesti Domovinskog rata. Učenici osmoga razreda vrlo aktivno sudjeluju na nastavi kada se radi tematika Domovinskog rata. To je važno jer ne smijemo dopustiti da padne u zaborav način na koji je nastala naša Republika Hrvatska te ne smijemo zaboraviti sve one koji su za nju dali najvrednije, svoj život.“

Vjekoslav Palatinuš, učitelj povijesti