Međunarodni dan glazbe

Autor: Svjetlana Carić, 1. 10. 2014.

Zašto smo danas obilježili Međunarodni dan glazbe?

GLAZBA

''Glazba je posrednica između duhovnog i materijalnog života.''

''Gdje prestaje govor, počinje glazba.''

''One good thing about music, when it hits you - you feel no pain."

''Jedina stvar čudesnija od glazbe je čovjek iza nje.''

''Cilj glazbe je dirnuti srca.''

''Lakše je razumjeti jedan narod slušajući njegovu muziku, nego učeći njegov jezik.''

Glazba je umjetnost tona koja oplemenjuje ćud čovjeka, budi osjećaj za red i ljepotu te time idealizira i karakterizira različite narode. Glazba postoji otkada postoji čovjek, stoga možemo zaključiti da je glazba oduvijek bila dio nas i da smo mi oduvijek bili dio glazbe.

Dana 1. listopada svjetska glazbena zajednica od 1975. godine slavi Međunarodni dan glazbe, čije je obilježavanje potaknuo poznati violinski virtuoz i muzikolog Yehudi Menuhin.

Njegovu inicijativu prihvatio je UNESCO-ov glazbeni odjeljak (International Music Council), kojim je presjedao. Promocija glazbe među svim pripadnicima zajednice, širenje UNESCO-ova ideala mira i prijateljstva među narodima, razmjena iskustava i međusobno poštovanje te promocija programske politike International Music Councila i njegovih suradnika, samo su neki od ciljeva pokretanja Međunarodnog dana glazbe.

Mi smo se u našoj školi, povodom ovog dana, počastili ugodnim notama raznih izvođača. Cijeli nam je dan u školi svirala glazba! Tome nismo mogli odoljeti, pa se pod odmorima malo i zaplesalo. Učitelji i učenici poveli su veseli vlak po hodnicima škole i prenosili „zvonku radost“ na sve ostale, budući da je znanstveno dokazano da ona pozitivno utječe na čovjekovo zdravlje i funkcioniranje.

Nabrojat ćemo samo nekoliko stvari koje čini glazba:

·         uravnotežuje krvni tlak, cirkulaciju, disanje i druge procese u tijelu

·         može pomoći buđenju pacijenta iz kome

·         pozitivno djeluje na glavobolje, migrene, smetnje u spavanju, stres

·         smanjuje napetost mišića

·         pospješuje koordinaciju pokreta i brže obavljanje poslova

·         povećava koncentraciju

·         rastjeruje dosadu

·         razvija timski duh

·         ima pozitivan učinak na osobni i društveni razvoj mladih, na socijalizaciju, samopouzdanje, društvenu prilagodbu i pozitivnije stavove prema životu

·         pozitivno utječe na naše moždane funkcije te na razvoj kreativnosti kod čovjeka

NAŠA PREPORUKA

Poslušajte obradu pjesme Smooth criminal Michaela Jacksona u izvedbi popularnog hrvatskog  instrumentalnog dua 2CELLOS. Luka Šulić i Stjepan Hauser osvojili su svijet svojim originalnim obradama pop/rock pjesama te na taj način spojili naizgled nespojivo – klasičnu i pop glazbu. Uživajte!

Školsko uredništvo