"Za nasilje nema opravdanja"

Autor: Svjetlana Carić, 12. 5. 2014.

U sklopu 3. komponente projekta

„Živim život bez nasilja“

održana debata

„Za nasilje nema opravdanja“.

Ova komponenta projekta „Živim život bez nasilja“ uključuje organiziranje interaktivne „parlaonice“  kojom temeljem svog stečenog znanja i prikupljenih informacija u okviru sadržaja 1. i 2. komponente, učenici daju osobni osvrt i svoja razmišljanja na pitanja nenasilja, tolerancije i nediskriminacije. U ovoj su komponenti uključeni oni učenici koji su sudjelovali na prethodnim projektnim komponentama. Aktivnosti u sklopu ove komponente uključit će još likovni i literarni natječaj na temu problema nasilja.

U današnjoj debati „Za nasilje nema opravdanja“ sudjelovali su učenici sedmih razreda, predstavljajući afirmacijsku i negacijsku skupinu.

Iako je afirmacijska skupina bila vrlo jasna u obrani teze da za nasilje ni u kojem slučaju nema opravdanja, ipak je negacijska skupina navela nekoliko primjera gdje je, po njihovom mišljenju, nasilje ipak opravdano.

Tako su dvije strane debatirale o slučajevima samoobrane, kada u slučaju životne ugroženosti ipak treba koristiti nasilne postupke, te  o tome može li se to izjednačiti s pojmom nasilja.

Pripadnici afirmacijske skupine zastupali su stajalište u kojem bi svaki problem valjalo rješavati nenasilnim putem, razgovorom ili uz pomoć druge osobe, dok su za slučaj samoobrane mišljenja da ne spada u nasilje ukoliko nam je to jedini način na koji se možemo zaštititi, tj. obraniti. Pod načinima samoobrane navode eventualno odgurivanje osobe koja vrši nasilje.

Kod oblika verbalnog i fizičkog nasilja u školi, negacijska skupina zastupala je stav „oko za oko, zub za zub“, smatrajući taj način kao očuvanje statusa „face“ u društvu. Ukoliko bi popustili, smatrali bi se „slabićima“. Suprotna strana mišljenja je da odgovaranje nasiljem na nasilje stvara samo nove žrtve, nove probleme i proširuje se krug nasilja.

Učenici su se osvrnuli i na neke stare poslovice poput „Batina je izašla iz raja“ te zaključili kako danas te poslovice ne vrijede jer su se vremena promijenila i ljudi su našli nove načine rješavanja sukoba.

Možemo zaključiti da je današnjom debatom obranjena teza da za nasilje nema opravdanja. Bilo koja vrsta nasilja može ozbiljno ugroziti svaku osobu i dovesti do dugotrajnih posljedica. Pored toga, ukoliko se na nasilje odgovara nasiljem, lanac nasilja se produžuje, broj povrijeđenih osoba povećava, a problemi i dalje ostaju neriješeni.

Nasilje nikada nije rješenje! - poručuju nam učenici sedmih razreda!

Debati su nazočili učitelji Hana Tepeš, Vjekoslav Palatinuš – razrednici, učitelj Mirko Milak te pedagoginja Svjetlana Carić.