Čitajmo zajedno

Autor: Svjetlana Carić, 24. 10. 2012.

Čitajmo zajedno podaktivnost je manifestacije Mjesec hrvatske knjige koja se obilježava od 15. listopada do 15. studenog. Aktivnosti se pridružila i naša skupina Mali knjižničari.

Od 15. listopada do 15. studenog i ove godine obilježavamo Mjesec hrvatske knjige.
         Mjesec hrvatske knjige manifestacija je promicanja knjige i čitanja koja je ove godine posvećena Europskoj godini aktivnog starenja i međugeneracijske solidarnosti.
         Podaktivnost ove manifestacije se održala 23. listopada na cijelom području Republike Hrvatske kao jednodnevna akcija s ciljem popularizacije čitanja. Pod zajedničkim nazivom Čitajmo zajedno u knjižnicama, na trgovima, u parkovima, pred školama, knjižarama... U mnogim gradovima i naseljima čitali su se ulomci romana, pjesme, priče... Čitali su književnici, glumci, knjižničari, djeca, bake i djedovi, slučajni prolaznici...

Tako smo i mi, prikladno obilježili ovaj dan, kao izvannastavna skupina Mali knjižničari te smo se zaputili sa svojom knjižničarkom od škole pa do centra sela. Zaustavljali smo slučajne prolaznike te smo im čitali pjesmice, ali smo i njih zamolili da nešto pročitaju po izboru ponuđenih knjiga. Tu su se našli i neki od naših sumještana koji nisu željeli saslušati što mi to obilježavamo, ali nismo se obeshrabrili te smo pošli dalje. Lijep su nam doček pripremili supružnici - baka Marija i djed Stojiša Preradović koji su vrlo rado poslušali pjesmice naših pjesnika, posebice pjesmice s temom starosti, nakon čega je baka Marija rekla kako ona uvijek nastoji komunicirati s mladima te tako zapravo ostvaruje međugeneracijsku solidarnost što je i cilj već spomenute manifestacije.

Posjetili smo još Tisak i knjižaru Sunce gdje smo također srdačno dočekani.

Za kraj smo pošli našim vrtićancima kojima smo pročitali četiri kratke priče: Kako živi Antuntun, Grga čvarak, Paun i Zašto ne bi. Popraćeni pljeskom, završili smo sa svojom aktivnošću.

Knjižničarka, Marija Findrik