Ukupno: 190238

Hrabri telefon

Korisno

"Matoševe pčelice"
Autor: Svjetlana Carić, 2. 4. 2020.

U ožujku osnovan Volonterski klub OŠ Antuna Gustava Matoša „Matoševe pčelice“.

Početkom ove školske godine naša se škola kao partner priključila projektu „Vrline znanja-ulaganje u ljude i zajednice“ čiji je glavni poziv osnaživanje doprinosa organizacija civilnog društva obrazovanju za održivi razvoj za unaprjeđenje ekonomske i socijalne kohezije. Sudionici u projektu su Volonterski centar Osijek, Grad Osijek, Zaklada Slagalica, Zeleni Osijek, OŠ Antuna Gustava Matoša, Čačinci, Medicinska škola Osijek.

Jedna od aktivnosti projekta je razvoj školskog volontiranja u ruralnim sredinama te je stoga u našoj školi oformljen volonterski klub kojeg smo nazvali „Matoševe pčelice“.

Voditelji kluba u našoj školi su: Velimir Tresk, Mateja Galić i Svjetlana Carić.

Zašto volonterski klub u našoj školi?

Osnovna škola Antuna Gustava Matoša promiče humane vrijednosti i volontiranje kroz razne aktivnosti.

Neke od njih su: „Cvijet za dan duže“,,, Za 1000 radosti“, „Solidarnost na djelu“, prikupljanje hrane i odjeće za SOS selo Ladimirevci, „Škole za Afriku“, „Marijini obroci“, stalna suradnja s Crvenim križem), izvannastavna aktivnost Pomladak Crvenog križa i Vrijedne ruke, sudjelovanje u natjecanju Crvenog križa, sudjelovanje u partnerskim projektima („Zajedno za sretno odrastanje“, „Razvoj filantropske kulture u Hrvatskoj“), razrednim projektima („Volontiramo“, „20 dana dobrote“, „Od psa do prijateljstva“, „Čitam tebi, čitam sebi“), kampanja „I ja želim čitati“, ekološke akcije („Zelena čistka“, prikupljanje plastičnih čepova, sakupljanje starog papira – „Zeleni korak“, Eko-kviz, „Zelena knjižnica“), putem kulturne i javne djelatnosti (Svjetski dan Crvenoga križa, Dan volontera, Mjesec borbe protiv nasilja, Međunarodni dan tolerancije,), provođenje školskih preventivnih programa (Prevencija trgovanja ljudima, Prevencija nasilja), sajmovi humanitarnog karaktera (Božićni sajam, Uskrsni sajam), posjet starim i nemoćnim osobama…

Osnovna svrha pokretanja školskog volonterskog programa je oformiti organiziranu grupu volontera kroz koju bismo kontinuirano promicali volonterske aktivnosti, koje bi bile od interesa za školsku i za lokalnu zajednicu. Cilj je prepoznati važnost volontiranja i potrebe zajednice te raditi na poboljšanju kvalitete života. Učenicima kao i djelatnicima želimo omogućiti stjecanje iskustva volontiranja i kod njih razviti osposobljenost za volontiranje, solidarnosti i aktivno građanstvo.

Osnovne vrijednosti i načela djelovanja volonterske grupe su pristupačnost, otvorenost, suradnja i odgovornost. Kroz rad grupe učenicima se želi osigurati stjecanje kompetencija, znanja i vještina koje će ih osposobiti za život i rad u zajednici, razvoj inicijativnosti i poduzetnosti, a ponajviše socijalne osviještenosti.

Misija „Matoševih pčelica“ je: Biti podrška i primjer ostalim učenicima i mještanima u razvoju volonterstva, aktivnom sudjelovanju, nenasilnom rješavanju sukoba i smanjenju socijalne isključenosti.

Radom našeg volonterskog kluba želimo nastaviti školsku tradiciju promoviranja humanih vrijednosti, unaprijediti volonterstvo u našoj sredini te postati prepoznatljivi u potrazi za humanosti, solidarnosti, povjerenjem, aktivizmom, inicijativom.

„Matoševe pčelice“ imaju svoj logo koji je izradila učiteljica Mateja Galić.

Svjetlana Carić