Pisanje glagoljicom
Autor: Svjetlana Carić, 31. 10. 2019.

Glagoljica je staro hrvatsko pismo koje se u Hrvatskoj pojavilo u 9. stoljeću. U hrvatske krajeve donijeli su je učenici Ćirila i Metoda donoseći knjige pisane općeslavenskim jezikom i glagoljicom. Taj jezik i pismo Hrvati prihvaćaju brzo jer im je bio bliži i razumljiviji od latinskog. Hrvatski zapisivači preoblikuju glagoljicu stvarajući hrvatsku varijantu glagoljice – uglatu glagoljicu.

Učenici 6. razreda učili su glagoljična slova i o vrijednosti glagoljice kao starog hrvatskog pisma. Nakon toga i sami su se okušali u pisanju glagoljicom. Ispisivali su kratke poruke o potrebi čuvanja hrvatske glagoljske baštine i izrađivali predmete od glinamola na kojima su pisali svoje ime, nadimak ili inicijale glagoljicom.

Poruke i predmete koje su osmislili poklonili su prijateljima ili članovima obitelji.

Učiteljica Kristina Krolo