Sastanak Vijeća učenika - "Slobodno vrijeme učenika"

Autor: Administrator , 18. 4. 2018.

Dana, 17.4.2018., članovi Vijeća učenika OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica, u pratnji pedagoga Darka Samardžića i ravnateljice Larete Žubrinić, posjetili su našu školu kako bi održali zajednički sastanak Vijeća učenika te kako bi nam se pridružili na tradicionalnoj Palačinkijadi.

SASTANAK VIJEĆA UČENIKA

Ove školske godine već nam je ovo drugi ovakav susret. Učenicima naših Škola sviđa se međusobna suradnja te izmjena iskustava i mišljenja učenika iz druge škole.

Glavna točka dnevnog reda ovog sastanka bila je rasprava na temu: „Slobodno vrijeme učenika u školi: kako provodimo male i velike odmore?“

Sastanak i raspravu vodila je predstavnica Vijeća učenika naše škole, Marta Bušljeta. Učenici su raspravljali o pitanjima: Imamo li slobodno vrijeme u školi? Koristimo li više odmore kao pripremu za nastavu ili kao vrijeme za druženje s vršnjacima? Koje vrijeme u školi nam je još slobodno? Kako provodimo slobodno vrijeme u školi?

Učenici obiju škola slažu se kako više učenika odmore koristi za odmor nego za učenje te se slažu u tome kako bi odmori mogli biti i duži, a nastava kraća. Također navode kako sve više učenika to vrijeme provodi na mobitelima, a sve manje u druženju s vršnjacima. Tako su učenici raspravljali o tome kako kvalitetno provesti odmore u školi jer su svjesni da povećano druženje s mobitelima umanjuje kvalitetu odnosa s vršnjacima „uživo“, međusobno manje razgovaraju i slabije stvaraju prava prijateljstva.

Iako odmori služe kako bi se pripremali za sljedeći sat, smatraju da imaju dovoljno vremena kod kuće za pripremu domaćih zadaća i za učenje te da im odmori trebaju kako bi predahnuli za nove zadatke.

Smatraju kako bi im više kretanja olakšalo dugo sjedenje u klupama pa predlažu aktivnosti kao što su stolni tenis, stolni nogomet, biljar ili slično te nogomet ili košarka. Razne društvene igre bi mogli također prakticirati da se mogu više međusobno družiti, a manje s mobitelima.

Sudjelovanje na današnjoj Palačinkijadi jako im se svidjelo, posebno jer se učenici druže, rade u timu i mogu pokazati mnoge svoje vještine. I to je jedan od prijedloga kako bi kod kuće mogli provoditi slobodno vrijeme – trenirati za sljedeću Palačinkijadu i ujedno razveseliti svoje ukućane slatkim palačinkama.

Pedagoginja Svjetlana Carić