Čitajmo psima

Autor: Svjetlana Carić, 12. 4. 2017.

U sklopu kampanje "I ja želim čitati" u školskoj knjižnici održana radionica za učenike "Čitajmo psima" u suradnji s Kinološkom udrugom "Slatina"

U našoj školi i dalje je u tijeku provedba Nacionalne kampanje za osobe s teškoćama čitanja i disleksije "I ja želim čitati!"

Sudjelujući u ovom programu, održali smo već nekoliko radionica i predavanja. Učenici oduševljeno pristupaju programu shvaćajući kako je znati čitati najvažniji dio obrazovanja. Tako su početkom travnja, pedagoginja Svjetlana i knjižničarka Marija organizirale pripremnu radionicu u kojoj su učenici saznali nešto o psima, kako im smijemo prilaziti, kako im općenito pristupiti, a potom su čitali pripremljene pjesmice na temu pasa. Uslijedio je i razgovor o kućnim ljubimcima te su učenici za zadatak imali napisati pismo obraćajući se psima.

Tako je u utorak 11. travnja 2017. godine uslijedila radionica Čitajmo psima. U školskoj su se knjižnici okupili učenici pretežno razredne nastave žarko iščekujući naše goste – pse. U posjet su nam stigli članovi Kinološke druge „Slatina“ gospodin Martin Bišćan i gospodin Mario Šimek i njihova dva vrlo simpatična psića – fox terijer Nina i corso cane Ara.

Gospodin Martin i gospodin Mario su nas upoznali s pasminom svojih pasa, učenici su ih ispitali što ih je zanimalo, a potom su učenici, jedan po jedan, krenuli čitati psima. Svatko je pročitao svoje pismo upućeno našim gostima Nini i Ari, koje su vrlo strpljivo sjedile i slušale što su im to naši učenici napisali i poručili u svojim pismima. Učenici su čitali i iz enciklopedije, te razne tekstove o psima iz dječjih časopisa. Nasmijali smo se vicevima o psima koje su, također, čitali naši učenici. Podršku učenicima dale su nastavnice hrvatskog jezika Andrea i Kristina te naša ravnateljica koje su nazočile radionici.

Svi prisutni učenici pokazali su veliku želju za čitanjem svojih pisama. Našim gostima posebno zahvaljujemo što su došli u našu školu i nesebično doveli svoje pse jer, kako nam oni kažu, najviše vole raditi s djecom jer su djeca najiskrenija, kako prema životinjama tako i prema ostalome.

Psiće smo nagradili psećim keksićima, a i sami smo se malo počastili sokom i našim keksićima.

na kraju, još jednom od srca zahvaljujemo Kinološkoj udruzi "Slatina" što su svojim dolaskom omogućili realizaciju radionice "Čitajmo psima" koja će, vjerujemo, našim učenicima ostati u lijepom sjećanju.