"I ja želim čitati"

Autor: Svjetlana Carić, 10. 10. 2016.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana disleksije, 6.listopada, u našoj školi je započelo provođenje aktivnosti kampanje „I ja želim čitati“.

Naša se škola u ovoj školskoj godini priključila Nacionalnoj kampanji za osobe s teškoćama u čitanju „I ja želim čitati“ koju vodi Hrvatsko knjižničarsko društvo uz brojne partnere.

„I ja želim čitati“

Naša se škola u ovoj školskoj godini priključila Nacionalnoj kampanji za osobe s teškoćama u čitanju „I ja želim čitati“ koju vodi Hrvatsko knjižničarsko društvo uz brojne partnere.

Cilj ove nacionalne kampanje je informirati i educirati javnost te ju učiniti osjetljivom za problematiku osoba s teškoćama čitanja i disleksijom. Pokušat će se utjecati na izmjenu Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima (NN 167/03, čl. 86) koji bi omogućio osobama s teškoćama čitanja i disleksijom lakši pristup većem broju knjiga priređenih za ovu skupinu ljudi.

Naša škola pridružila se kampanji s ciljem senzibiliziranja o problemima i potrebama učenika s teškoćama u čitanju, s disleksijom, disgrafijom, diskalkulijom, otkrivanja novih učenika s poteškoćama u čitanju te s ciljem pomoći učenicima s teškoćama u čitanju i svladavaju tehnike čitanja.

Voditeljice kampanje u našoj školi su pedagoginja Svjetlana Carić i knjižničarka Marija Blažević, uz suradnju učiteljica razredne nastave te učiteljica hrvatskoga jezika.

Tijekom provođenja kampanje u školi za učenike su predviđene razne radionice u kojima bi im zajedno pomagale u svladavanju teškoće čitanja, zatim predavanja za učitelje kao i radionice s roditeljima, uz suradnju s vanjskim stručnjacima i suradnicima.

Kampanju smo započeli obilježavanjem Međunarodnog dana disleksije te vježbama čitanja pod nazivom „Tko se boji čitanja još?“ tijekom kojih se učenicima nastojalo približiti teškoće čitanja koje se javljaju kod učenika. Vježbe su provele učiteljice hrvatskoga jezika Kristina Krolo i Andrea Prelog te učiteljice razredne nastave Tatjana Maršić,Tamara Ivić, Suzana Okrugić i Marija Katalinić za vrijeme nastave hrvatskoga jezika.

Svjetlana Carić

Marija Blažević