Zeleno srce kuca za nas

Autor: Svjetlana Carić, 25. 4. 2016.

Učenici sudjelovali na likovno-literarnom natječaju

Zeleno srce kuca za nas.

Ovoga mjeseca učenici su sudjelovali na likovno-literarnom natječaju Zeleno srce kuca za nas koji je organizirala OŠ Starigrad Paklenica povodom Europskog dana parkova koji se obilježava 24. svibnja.

Ideja za obilježavanje toga dana potekla je od Federacije EUROPARC, s ciljem razvijanja svijesti o zaštićenim područjima i parkovima.

Cilj natječaja usmjeren je na zaštićena područja naše domovine (nacionalni parkovi i parkovi prirode), raznolikost biljnog i životinjskog svijeta u zaštićenim područjima.

Našu školu predstavljaju učenici Sara Dorinko, Matija Ognjenović, Sara Grubišić i Jelena Zubak pod mentorstvom učiteljice Kristine Krolo.

Zeleni kutak moje domovine

Da me upita netko

kakve je boje domovina moja,

ja bih odgovorila da je zelena, plava, jednostavno šarena.

Gdje li su smještene te boje razne,

gdje snivaju snove šarene, zelene i plave?

Zelene snove sanjaju travke, šume i polja plodna,

Prezrela je moja gruda rodna.

Posebne su večeri kasne

kada do mene dopire pjesma zelena

s Papuka i Vranovca moga,

a mirisi Slavonije zeleno me opijaju

i mojoj duši mira ne daju.

Previše volim sve što je zeleno,

vjenčiće pletem od ljubavi i mašte

pa njima krasim kosu svoju

jer mi zeleno najbolje pristaje.

Sara Dorinko, 6. r.

Zeleni kutak moje domovine – biser Slavonije

U srcu Papuka nalazi se biser neopisive ljepote. Izvire u jednoj maloj špilji i proteže se preko dva mala, ali lijepa jezera.

Okružen je uređenim šetnicama koje te vode u stoljetnu šumu i toliko te privlači da ideš sve dublje i dublje u šumu i kao da te zove da ga pronađeš. Što si mu bliže i što više slušaš njegov zvuk i žamor koji te opija, i ne slutiš da si ga pronašao. To je slap Skakavac koji pada niz ogromne jankovačke stijene tridesetak metara. Njegova snaga i ljepota te opčine. On je savršenstvo netaknute prirode. Kada hodaš stazom uz njega, prska te svojim bisernim kapljicama kao da te polagano priprema da dolaziš u njegov svijet, da živiš njegovom ljepotom. Njegov šum odvodi te u drugi svijet, u neko drugo vrijeme… Poželiš tamo ostati zauvijek…

I njegova ljepota zimi, kada sve zabijeli, a slap bude okovan ledom je savršena. Svaka njegova kap pretvori se u biser. Kristali poredani jedan do drugog budu dugi do trideset metara, a isprepleteni čine jedan veliki biser, moj biser, biser Papuka.

Matija Ognjenović, 6. r.

Plitvička jezera

Kao šesnaest bisera skrivenih gustom šumom Plitvička jezera sjaje se i blistaju.

U njihovim bistrim vodama plivaju pastrve i ogledaju se oblaci.

Nad njima se nagnule stare grane prekrivene gustom mahovinom koja kao da ih želi zaštititi od propadanja.

Iz daljine  čuje se teški zvuk vodopada  koji se kao jeka odbija od stijena.

Mnoštvo slapova raspršuje se u mnoštvo  blistavih kapljica koje blistaju na suncu.

A noću, kada sve utihne, samo slapovi tiho šušte i uspavljuju stara stabla dok srebrni mjesec obasjava jezera.

Jelena Zubak, 7. a

Zelena Hrvatska

Šume, gore i Jadransko more,

Zelene ravnice plodne i vinograde rodne,

Jezera velika i bistra što čude im se milijuni turista.

Nacionalni parkovi, vodopad visok i rijeka brza

Ratar u hladu što tamburicu trza.

Kamen nam tvrdi uz more bedem drži, a uz

Velike rijeke plodne,

Nalaze se njive rodne.

Šume velike i hrastovi stari

Samo su dio te prirodne čari.

Ako vas zanima gdje bi ta lijepa zemlja bila,

Upoznajem vas – to je moja zelena Hrvatska mila.

Sara Grubišić, 6. r.

Učiteljica Kristina Krolo