"Za sretno odrastanje"

Autor: Svjetlana Carić, 28. 1. 2016.

U tijeku provedba projekta "Za sretno odrastanje" koji je široj javnosti predstavljen na uvodnoj konferenciji 27.siječnja 2016. u društenoj dvorani osnovne škole Ivane Brlić-Mažuranić Orahovica.

(foto:Vladimir Grgurić)

Nositelj projekta je Udruga za osobe s intelektualnim teškoćama "Jaglac" iz Orahovice, partneri su OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Orahovica i OŠ "Ivan Goran Kovačić" Zdenci, a suradnici OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci i PU CZSS Orahovica.

Održana uvodna konferencija projekta „Zajedno za sretno odrastanje“

Dana 27. siječnja 2016. u društvenoj dvorani OŠ Ivane Brlić-Mažuranić održana je Uvodna konferencija projekta „Zajedno za sretno odrastanje“ uz nazočnost predstavnika jedinica lokalne i regionalne samouprave, odgojno – obrazovnih ustanova, centara za socijalnu skrb, organizacija civilnog društva, medija i volontera.

Predstavnica nositelja projekta, Đurđa Šimatović - predsjednica Udruge „Jaglac“ Orahovica i partnera na projektu ravnateljice: Maja Škraba – OŠ IBM Orahovica,  Mirjana Buneta Knežević – OŠ IGK Zdenci i Kristina Krmpotić -OŠ AGM Čačinci, ukratko su predstavile  udrugu/školu s naglaskom na informacije o djeci s teškoćama u razvoju. Istaknule su nedostatak stručne podrške djeci s teškoćama u razvoju: psihologa i edukacijskog rehabilitatora, koje nema niti jedna od naših škola. Izvoditeljica projekta Udruge „Jaglac“ Lidija Stojković i stručna suradnica na projektu Barbara Radan (mag.psihologije), predstavile su projekt i projektne aktivnosti u cilju osiguranja podrške djeci s teškoćama u razvoju i njihovim roditeljima u procesu integracije u odgojno-obrazovni sustav 3 osnovnih škola i zajednice provođenjem preventivnih i edukativnih radionica usmjerenih promicanju, unapređivanju i zaštiti njihovih prava. Budući da će stručna suradnica biti jedina djelatnica na projektu nositelj i partneri na projektu dati će svoj volonterski doprinos kao i volonteri koje ćemo uklučiti u provedbu ovog projekta.

Predavanje na temu „Koliko teškoća stavlja škola pred djecu s teškoćama u razvoju?“ održala je Sandra Matošina Borbaš, prof.psihologije, obiteljski medijator u CZSS Virovitica, Podružnica Obiteljski centar i predsjednica Udruge za Down sindrom VPŽ. Istaknula je pravi smisio integracije kao i zajedničkog djelovanja svih sudionika u odgojno obrazovnom sustavu u korist djece s teškoćama u razvoju, kao i njihovih roditelja, kojima je sama teškoća dovoljan izazov s kojim se trebaju svakodnevno nositi.

Nazočnima se obratila Vesna Šerepac, pročelnica Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu, sport i tehničku kulturu VPŽ, riječima potpore u provedbi projekta, ali je ujedno istaknula kako su djeca s teškoćama u razvoju prvenstvena briga našeg sustava koji im treba pružiti kontinuiranu podršku koja ne bi trebala ovisiti isključivo o projektima. Nevladin sektor je pokrenuo mnoge hvale vrijedne inicijative koje bi vladin sektor trebao podržati i kontinuirano provoditi.

Ivanka Kufner, predstojnica Područnog Ureda CZSS Slatina javno je potvrdila svoju dugogodišnju suradnju i savjetodavnu podršku djelatnosti Udruge Jaglac kao i djeci s teškoćama u razvoju i osobama  s invaliditetom koji su nekada bili samo u oblasti nadležnosti Centara za socijalnu skrb. Izrazila je zadovoljstvo projektom i podrškom predstavnika javnog i civilnog sektora.