Europski dan jezika na satu Njemačkog jezika - obrtaljke (Palindromi)

Autor: Svjetlana Carić, 28. 9. 2020.

Tradicionalno smo obilježili Europski dan jezika 2020.

Učiteljica njemačkog jezika, Dragana Dropulja, u predmetnoj nastavi je radila palindrome.

Diljem Europe, 800 milijuna Europljana zastupanih u Vijeću Europe s 47 država članica, potiču na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje. Budući da je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vijeće Europe promiče višejezičnost u cijeloj Europi.

Na inicijativu Vijeća Europe Europski dan jezika obilježava se 26. rujna,  još od 2001., u suradnji s Europskom komisijom.

Tradicionalno smo obilježili Europski dan jezika 2020. Učiteljica njemačkog jezika Dragana je u predmetnoj nastavi radila palindrome. Pali… što?

Sad se svi pitamo što su to palindromi. Bez brige! Nije neka zarazna bolest. Radili smo obrtaljke (palindromi). Svatko sigurno zna makar jedan palindrom.

Te rečenice nemaju uvijek smisla, ali su definitivno zabavne. Obrtaljka, odnosno palindrom, je igra riječi u kojoj se čitanjem jedne riječi ili čitave rečenice obrnutim redom dobiva isto značenje kao i pravilnim čitanjem.

To se isto događa s brojevima, tako smo ove godine imali jedan palindrom datum:

Veljača 2, 2020 (02022020).

Naravno da smo i ove godine te obrtaljke prenijeli na šareni papir, nacrtali značenje i napisali na kojem su jeziku. Učenici su se odlično zabavili s obrtaljkama iz cijele Europe.

Na stranici Europskog dana jezika možete pogledati obrtaljke na europskim jezicima:

Nijemci su se posebno našalili s ljudima koji imaju fobiju od palindroma. Da, i to postoji.

Eibohphobie - strah od palindroma.

Eibohphobie je na njemačkom fobija od palindroma, ali ta riječ je ujedno i palindrom.

Učiteljica Dragana Dropulja